Gergerlioğlun'dan Kanun Teklifi: "30 Yaşını Doldurana Kadar Her Gencin Sigorta Primi Devlet Tarafından Ödensin!" | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Gergerlioğlun’dan Kanun Teklifi: “30 Yaşını Doldurana Kadar Her Gencin Sigorta Primi Devlet Tarafından Ödensin!”

Gergerlioğlun’dan Kanun Teklifi: “30 Yaşını Doldurana Kadar Her Gencin Sigorta Primi Devlet Tarafından Ödensin!”
241 views
21 Ağustos 2020 - 15:49

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu genç işsizliğini azaltmak için 30 yaşını doldurana kadar gençlerin sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi için kanun teklifi verdi.

HDP’li Gergerlioğlu, ”Ekonomik krizin derinleşmesi ile birlikte zaten sorun olan işsizlik en önemli problemlerden biri haline geldi. TÜİK verilerine göre mayıs ayında işsizlik yüzde 12.9 olurken, işten çıkarmanın pandemi ile yasak olması nedeniyle bu oranın gerçekte çok daha fazla olduğu ifade edilmektedir. Genç işsizlikte ise daha vahim bir tablo karşımıza çıkıyor ve burada oran yüzde 24.9’u buluyor. Genç işsizliğin ülke açısından çok ciddi bir problem haline geldi. Görünen o ki her 4 gençten 1’inin değil, her 3 gençten 1’inin işsiz olduğu gibi bir tablo ile karşı karşıyayız. Hizmetler sektörü gençler için çok önemli bir istihdam kapısıydı. Gençler sadece bugünü değil yarını da göremiyorlar. Şu an araştırmalar göstermektedir ki gençlerin yüzde 75’i kamu işi arıyor. Kamu sektöründe de sözde mülakatlarla yakınları kayırma haberlerini gördükçe daha da gençler için karanlık bir tablo oluşmaktadır.

Gençlerin başvurdukları işlerde genellikle deneyim istenmektedir. Gençler iş bulamazken nasıl deneyim kazanacaklarına ise bulunabilmiş bir cevap henüz yoktur. Türkiye Cumhuriyeti’nde gençler işverenlerden değil öncelikli olarak devletten beklenti içerisinde olmaları gerekir. Bu sebeple de gençlerin işe alınmasını daha cazip hale getirmek ve tecrübesizliklerinden doğan fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmak için 18 yaşından 30 yaşını doldurana kadar geçen süre içerisinde gençlerin sigorta primlerinin devlet tarafından karşılanması gerekmektedir. Bu amaçla söz konusu “Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” hazırlanmıştır” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.