Aydın’da 14 Şubat tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yönetici 13 kadın gözaltına alındı. Kadınlardan 6’sı emniyette ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılırken, 7 kadın da dün akşam adliyeye çıkartıldı. Kadınlar, savcılık ifadeleri ardından adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılmak üzere mahkemeye sevk edildi. Mahkeme kadınları yurt dışına çıkış yasağı ile serbest bıraktı.

Gözaltına alınan 4 HDP üyesi kadın, Söke ve Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde çıplak aramaya maruz kaldığını aktardı.

‘3 DEFA ÇIPLAK ARAMAYA MARUZ KALDIM’

Söke ilçesinde gözaltına alınan Söke İlçe Eşbaşkanı Sadegül Akalın, sabah saatlerinde evlerinin polisler tarafından basıldığını belirterek, gözaltına alındıklarını söyledi. Hastane dönüşü İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüklerini ve orada çıplak aramaya maruz kaldıklarını dile getiren Akalın, “Bir süre emniyette bekletildik. Ardından bizi nezarete atmak için bir odaya aldılar ve çıplak arama yaptılar.

Arama odasına ilk girdiğimizde bir kadın polis vardı. Kıyafetlerimizi çıkarmamızı istedi. Ben duruma itiraz ettim. Çıplak aramanın hukuka aykırı ve insanlık dışı bir uygulama olduğunu söyledim. Orada o esnada avukatlarımızda yoktu. Kadın poliste bana, ‘Bizim yapabileceğimiz bir şey yok.

Mecburum ne malum sizin bir şeyler saklamadığınız. Buraya gelenler bir yerlerine bir şey saklıyorlar’ dedi. Ben de tepki gösterdim. Ben uyuşturucudan gözaltına alınmadığımı ve bu yüzden böyle bir uygulamanın yersiz olduğunu söyledim. Ama dinletemedim. Sonra kadın polis bana 3 defa otur kalk dedi.

Her avukat görüşünden sonra çıplak aramaya maruz kaldım.  Yapılan çıplak aramayı avukatıma da söyledim. Bütün hukuki yollara başvuracağım. Benim başım dik ve otur kalk pozisyonu incitici bir durumdur. Biz ilçe emniyette 2 kadın çıplak aramaya maruz kaldık” diye belirtti. KAYNAK: ARTI GERÇEK