Gözaltında 6 ay kalan Öztürk mahkemeye getirilmedi « Jiyan Haber

SON DAKİKA

Jiyan Haber

Gözaltında 6 ay kalan Öztürk mahkemeye getirilmedi

Gözaltında 6 ay kalan Öztürk mahkemeye getirilmedi
Bu haber 04 Şubat 2019 - 12:30 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Gözaltına alındıktan 6 ay sonra Ankara TEM Şube’de olduğu ortaya çıkan ve tutuklanan Ayten Öztürk, güvenlik gerekçesiyle görülen ilk duruşmasına getirilmedi. Lübnan Havaalanı’nda 8 Mart 2018 tarihinde gözaltına alınmasının ardından 6 ay boyunca kendisinden haber alınamayan ve en sonunda Ankara TEM Şube’de olduğu kabul edilen Ayten Öztürk’ün, tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşması Ankara 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.  

Duruşmaya Öztürk’ün avukatlar, ailesi ve arkadaşları hazır bulundu. Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu olan Öztürk’ün duruşmaya “güvenlik” gerekçesiyle getirilmediği belirtildi. Duruşma kimlik tespiti ardından başladı. Çok sayıda avukatın katıldığı duruşmada mahkeme heyeti, üç avukat sınırlaması getirdi. Duruşmada ilk sözü Öztürk’ün avukatlarından Murat Yılmaz aldı. Müvekkilinin duruşmada hazır edilmemesinin tek sebebinin keyfi bir uygulama olduğunu belirten Yılmaz, dosyasının İstanbul 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne ait olduğunu ifade etti. İstanbul 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin ani bir kararla dosyaları Ankara 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiğini dile getiren Yılmaz,  bunun kabul edilemez olduğunu belirtti.

 ‘İŞKENCE İZLERİNE DAHİ BAKILMADI’ 

Müvekkilinin savunma yapmasının engellendiğini vurgulayan Yılmaz, “Müvekkilimizi gördük, işkence izlerinin hepsine birer bir şahit olduk. Müvekkilimizi götürdüğümüz İstanbul savcısı müvekkilimizin yararlarına dahi bakmadı, bunun üstüne ‘Bu benim işim değildir’ dedi. Müvekkilimizi alıp Sulh Ceza savcısına götürdük oda aynı şeyleri söyleyerek, müvekkilimize dahi bakmadı. Müvekkilimiz vücudunda işkence izlerine rağmen tutuklandı” diye belirtti.  

‘DURUŞMADA OLMASI GEREKİYOR’ 

Öztürk’ün avukatlarından Betül Vangölü Kozağaçlı da, müvekkilinin bugün duruşmada olması gerektiğini belirterek, “Yüzlerce sanığı buraya getiren cezaevi yönetimi, kolluk güçleri bugün Ayten’in  ‘güvenliğini koruyamayız’ diye getirmediler. Soruşturma en ince ayrıntısına kadar yürütülmediği net bir şekilde ortadadır. Müvekkilimiz hakkında bir iddianame hazırlandı ama bu iddianameye baktığımız zaman yeterli bir suçu göremiyoruz” diye konuştu. 

‘KİMSE GÜVENDE HİSSETMİYOR’ 

Kozağaçlı, müvekkilinin Ankara’da bir dosyası olmadığını ifade ederek, “Ayten’i tutuklayan hakimler ve savcılar Ayten’in işkence izlerini görmezden geldi. Bu ülkede hiç birimiz güvenli değiliz, bunu bir kez daha anladık. Müvekkilimin gelip o akşam kimler tarafından kaçırıldığını ve nasıl teslim edildiğini size anlatması gerekiyor. Ama bu konuyu kapatma peşindeler. Eğer bir yargılama olacaksa buda İstanbul’da olması gerekiyor. Bizler adalet istiyoruz ama adalet bulamıyoruz” dedi.  Avukatların savunması ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Öztürk’ün tutukluluk halinin devamına, dava dosyasının İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yeniden gönderilmesine karar verdi. Ayrıca İstanbul’dan gelecek karar doğrultusunda duruşma tarihinin belirlenmesini de karar altına aldı.
(Mezopotamya Ajansı)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA