DBP çalışanı Azad Polat, Cizre Emniyet Müdürlüğü’nde darp edildiğini, elektrikli işkenceye maruz kaldığını ve çekilen çıplak fotoğraflarıyla tehdit edildiğini söyledi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) çalışanı Azad Polat, Şırnak’ın Cizre ilçesinden Silopi ilçesine seyahat ettiği 18 Mart’ta, hakkında “yakalama kararı” olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Cizre Emniyeti’nde yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlatan Polat, dört günlük gözaltı süresi boyunca Cizre Emniyet Müdürlüğü’nde işkenceye maruz kaldığını belirterek, polislerin kendisine elektrik ve kaba dayak ile işkence ettiğini, yine çıplak fotoğraflarının çekilerek tehdit edildiğini aktardı.

İŞKENCE

Yol kontrolü sırasında polisler tarafından gözaltına alındığını belirten Polat, ellerine plastik kelepçe takılarak araçtan indirildiğini ve Cizre Devlet Hastanesi’ne götürüldüğünü aktardı. Gözaltına gerekçesine dair bilgi verilmediğini dile getiren Polat, sağlık kontrolünün ardından Cizre Emniyeti Müdürlüğü’ne götürüldüğünü söyledi. Polat, polislerin telefonunun şifresini istediğini, bu bilgiyi paylaşmadığı için kaba dayağa maruz kaldığını ifade ederek, sonrasında yaşadığı işkenceyi şöyle anlattı: “Telefonumum şifresini istediler onlara ‘Telefonumu açmam, telefonum benim özelim’ cevabını vermemden sonra polis yüzüme tokat attı. Ardından emniyetin birinci katındaki polisler tekme tokat vurup, diz çökertip üzerime bastılar. Burada yaklaşık 25 dakika işkence gördüm.”

ELEKTRİKLİ İŞKENCE

İşkence gördükten sonra başka bir polis grubu tarafından götürüldüğü odada hakaretlere maruz kaldığını aktaran Polat, tekrar telefon şifresinin istendiğini, bilgi vermemesi üzerine bir polisin “Götürün tecavüz edin” demesi üzerine emniyetin bir alt katına götürüldüğünü söyledi. Polat, “Üstüm çıkarıldı, gömleğim kafama kadar çekildi. Etrafımı göremiyordum. Orada da işkence devam etti. Kafamı duvara vurup üzerime basmaya devam ettiler. İşkence edenleri göremiyordum. Prize fiş taktıklarını duydum, 10 dakika sonra elektrik verildi. Çok az bir şekilde sırtımdan elektrik verildi. Daha sonra çıplak fotoğraflarımın çekilip sosyal medyada paylaşılacağı tehdidinde bulundular. Sonrasında fotoğrafımı da çektiler. Yaklaşık 25 dakika orada kaldım. İşkence toplamda 2 saat sürdü. Tek sebebi de telefonumun şifresini vermemem” şeklinde anlattı.

DARP RAPORU VERİLMEDİ

İki saat süren işkencenin ardından nezarethaneye götürüldüğünü ifade eden Polat, bir sonraki gün ise kafasında ve vücudunun çeşitli yerlerinde morluklar ve şişlikler olmasına rağmen hastanedeki doktorun, “Ben bir şey görmüyorum, hissetmiyorum” diyerek darp raporu vermediğini söyledi. Tekrar emniyete götürüldüğünü söyleyen Polat, doktorun ikinci ve üçüncü günde de benzer tavrı sürdürdüğünü sözlerine ekledi. Polat, “Savcılığa çıkarılacağımız sabah tekrar hastaneye götürüldüm. Bu sefer farklı bir doktor ‘Herhangi bir şikayetiniz, işkence, darp var mı?’ diye sordu. Ben de yazacaksanız söyleyeceğim dedim. Doktor da yazacağını söyledi. Ben de ayağımda, sırtımda, burnum ve gözümde var olan tüm şikayetleri söyledim. Raporumu aldıktan sonraki gün, aynı gün gözaltına alınan 5 kişiyle beraber adliyeye çıkarıldık” dedi.

‘SAVCI DİNLEMEDİ’

Çıkarıldığı adliyede yaşadığı işkenceyi anlatmasına rağmen savcının kendisini dinlemediğini belirten Polat, “Savcıya iki saat boyunca işkence gördüğümü, hatta rapor dahi aldığımı söylememe rağmen, beni adli kontrol ve yurt dışı yasağı talebiyle mahkemeye sevk etti. Mahkemede de yaşadıklarımı anlattım. Daha sonra adli kontrol uygulamalarının çalışmamın önünde engel olacağını söyleyerek, adli kontrol uygulamalarının kaldırılmasını istedim mahkemede beni direk serbest bıraktı” ifadelerini kullandı.

İHD’YE BAŞVURDU

Polat, gözaltına maruz kaldığı işkence uygulamalarıyla ilgili İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ne başvurdu. Yaşadıkları olayların benzerinin hemen hemen her karakolda yaşandığına dikkat çeken Polat, “Bu tür olaylara yabancı değiliz” dedi.

DOKTOR RAPORU

Cizre Devlet Hastanesi’nde Polat’a iletilen genel adli muayene raporunda, hastanın sol ve sağ el bileğinde yaklaşık 3’er santimetrelik kabuklanmış yaraların mevcut olduğu kaydedildi. Sağ diz altında morarma, sol omuz çevresinde sıyrık, ayrıca 7-8 kaburgada hassasiyet olduğuna yer verildi.