Hasankeyf'e yapılan Baraj protestosundan yargılanan gençler duruşmaya alınmadı | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Hasankeyf’e yapılan Baraj protestosundan yargılanan gençler duruşmaya alınmadı

Hasankeyf’e yapılan Baraj protestosundan yargılanan gençler duruşmaya alınmadı
202 views
22 Eylül 2020 - 18:28

BATMAN – Tecride karşı başlatılan açlık grevi eylemlerine destek verdikleri ve Hasankeyf’i sular altında bırakan Ilısu Barajı’nın yapımını protesto ettikleri gerekçesiyle, çoğu genç 76 kişinin yargılandığı dava ertelendi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılması talebiyle 200 gün boyunca sürdürdüğü açlık grevi eylemine destek vermek amacıyla Batman’da yapılan açıklamaya katılanlar ile Hasankeyf’i sular altında bırakan Ilısu Barajı’nın yapımını protesto eylemine katılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyelerinin aralarında bulunduğu 76 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü. Farklı tarihlerde yapılan eylemlerin, “toplantı ve gösteri yürüyüşlerine muhalefet” ve “ihtara rağmen dağılmama” iddialarıyla tek bir dosyada birleştirildi.

ADLİYEDE POLİS ABLUKASI

Batman 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşma öncesi, adliye binası ve duruşma salonu polis ablukasına alındı. Haklarında dava açılan HDP Gençlik Meclisi üyelerinin adliye binasına girişlerine ise izin verilmedi. Mahkeme, sadece açlık grevi eylemlerine katılan ve mahkemede hazır bulunan 20 kişinin savunmasıyla başladı.

DOSYALARIN BİRLEŞTİRİLMESİNE TEPKİ

Duruşmada söz alan avukatlar, iki ayrı davanın birleştirilmesine tepki gösterdi. Avukatlar, iki dosyanın fiili ve hukuki bağlantılarının olmadığını belirterek, birleşen dosyaların ayrılmasını ve tefrik edilmesi talebinde bulundu. Avukatlar, son 4 yıl içinde Batman Valiliği’nin aldığı eylem ve etkinlik yasağı kararlarının tespit edilerek, dosyada yer alan görüntülerin bilirkişi tarafından incelenmesini istedi.

Mahkeme heyeti, görüntülerin incelenmesi reddetti, dosyaların ayrılması ve yasak kararlarının tespit edilmesi talebinin ise celse arasında değerlendirileceğini söyledi.

Bir sonraki duruşma 19 Ocak 2021 tarihine ertelendi. (MA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.