HDP Hasankeyf Adayları: Hasankeyf’i Hasankeyflilerle yöneteceğiz « Jiyan Haber

SON DAKİKA

Jiyan Haber

HASANKEYF- HDP'nin  Hasankeyf Belediye Eşbaşkan Adayları,
12 bin yıllık yaşam belleği Hasankeyf'teki yıkıma dikkat çekerken, 31 Mart'ta yıkımı yapanları sandıklara gömeceklerini ifade etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından 31 Mart Yerel Seçimlerinde Batman ve ilçelerinde Belediye Eşbaşkan Adayları belirlenmesinin ardından seçim çalışmaları başladı. Seçim sonuçlarının merak edildiği ve baraj yıkımı nedeniyle şimdilerde bir inşaat sahasına çevrilen 12 bin yıllık yaşam belleği Hasankeyf'te HDP tarafından Zozan Şimşek ve Mecid Tokdemir Belediye Eşbaşkan adayları olarak belirlendi.

HASANKEYF'TE SON DURUM

Şuana kadar AKP'nin elinde bulundurduğu belediye yönetiminde mevcut Belediye Başkanı ise Abdulvahap Kusen. Tarihi ilçede baraj nedeniyle birçok tarihi varlık zorla taşınırken, insanları yerlerinden göç ettirme politikası uygulamaya konuldu. Bununla beraber ilçenin önemli yaşam kaynağı olan Dicle Nehri ve Dicle Vadisinde tahribat derinleşirken, temel geçim kaynağı olan balıkçılık, incir, üzüm satışı ve turizm bitme noktasına getirildi. Tüm bunlarla birlikte UNESCO'nun 10 kriterinden 9'unu karşılayan ve 1891 yılında birinci derece doğal ve arkeolojik sit alanı ilan edilen Hasankeyf'le ilgili korunması yönünde devlet yetkilileri tarafından UNESCO'ya bir başvuru yapılmaması nedeniyle Dünya Mirası Listesine alınmadı.

BİR YANDA YIKIM BİR YANDA SEÇİM ÇALIŞMALARI

Şimdilerde hukuksuzca ve zorla taşınan tarihi ve kültürel varlıkları kendisinden koparılan ilçede ise yıkım nedeniyle bir sessizlik hakim olmuş durumda. Hasankeyf'te yıkım devam ederken, HDP'nin seçim çalışmaları ise başlamış durumda. HDP tarafından 31 Mart Yerel Seçimlerinde gösterilen Hasankeyf Belediye Eşbaşkan Adayları ise Hasankeyfli. Adaylardan Zozan Şimşek, 1989 yılında Hasankeyf'in Tepebaşı Köyünde dünyaya geldi. 2013 yılında Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu olan Şimşek, HDP içerisinde kadın mücadelesini sürdürmeye devam ediyor. Hasankeyf Kale başında doğan Mecid Tokdemir ise 1997 yılına kadar Hasankeyf'te esnaflık yaptıktan sonra barajla beraber esnaflık yapamayacak duruma geldiği için İstanbul'a göç etmiş. Tekrar doğduğu topraklara dönen Tokdemir Hasankeyf'te aday olmasının kendisi için önemli olduğunu söylerken, baraj nedeniyle Hasankeyf'ten göç ettirilen Hasankeyflilerin kendi topraklarına geri dönmesini istiyor.

'HASANKEYF'İ ERİL BİR DİL ANLAYAMAZ'

Kadınların emeğinin hep sömürüldüğü ve dört duvar arasına hapsedildiğine dikkat çeken Zozan Şimşek, buna karşı kadın iradesinin önemli bir mücadelesini yürüten ve kadın partisi olduğunu söylediği HDP'den ve Hasankeyf'te aday olmasının kendisi için önemli olduğuna vurgu yaparken, Hasankeyf'in tarihten beri taşıdığı kültürün ve tarihin kadın emeği, iradesi ve tarihinin de yaşadığı bir ilçe olduğunu belirtti. Şimşek sözlerinin devamında "Hasankeyf ve kadının birbirlerini anlayabileceği bir yer. Hasakeyfi eril bir dil anlayamaz" ifadelerini kullanarak "Bugün anlayamadığı için yıkım, talan, göç, işsizlik ve mağduriyet had safhada. O yüzden bunun değişmesi ve bir kadının elinin değmesi gerekiyor Hasankeyf'e. Hasankeyf benim için çok önemli ve aday oldum" dedi.

50 yıllık bir baraj uğruna 12 bin yıllık belleğe sahip Hasankeyf'in sular altında bırakıldığına dikkat çeken Şimşek, ropörtaj yaptığımız sırada iş makinelerinin yıkımı sürdürdüğünü göstererek, bunun kabul edilemez olduğunu dile getirirken, Hasankeyf için mücadele noktasında medya, uluslararası kurumlar, siyasi partiler ve halk olarak yetersiz kalındığı noktasında öz eleştiride bulundu. '

'HASANKEYFLİLERDEN HABERSİZ HİÇBİR ÇALIŞMA YAPMAYACAĞIZ'

Hasankeyf'in bir baraj, rant ve burada yaşayan halkları kendi kimliklerinden ve benliklerinden koparmak için yıktıklarını belirten Şimşek, seçildiklerinde bu yıkıma dur diyeceklerini söyleyerek, "1 Nisan sabahı halkımızla beraber 'Hasankeyf'in yaralarını nasıl sarabiliriz' bunun çalışmasını yürüteceğiz. Belediyede yapılacak hiçbir çalışmada Hasankeyf halkından habersiz yapmayacağız. Hasankeyflilerle birlikte yapacağız" dedi.

'HASANKEYF'İ YIKANLARI SANDIKLARA GÖMELİM'

Özellikle Hasankeyfli kadın ve gençlerden beklentisinin 31 Mart sabahı yıkıma müsaade edenleri sandıklara gömmek olduğunu dile getiren Şimşek, "Nasıl ki Hasankeyfi sular altında bırakacaklarını düşünüyorlarsa biz de 31 Mart günü onları o sandıklara gömelim. Biz Hasankeyf halkı olarak bunu birlikte yapalım. Birlikte bu yıkıma ve talana dur diyelim" diyerek sözlerini bitirdi.

'ÖNCELİĞİMİZ HASANEYF’TE İSTİHDAM'

Kendisi de Hasankeyfli olan ve çocukluğu şimdilerde yasaklı olan Hasankeyf Kale Başında geçen adaylardan Mecid Tokdemir ise uzun süre Hasankeyf’ten ayrı olarak başka bir şehirde yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu hissettiğini anlatarak Hasankeyflilerin baraj nedeniyle başka şehirlere göç ettirildiğine dikkat çekti. Tokdemir, seçildikten sonra ilk önceliklerini ise “İnsanlarımız tekrar doğdukları topraklara geri dönmesini istiyorum. Bu yüzden kazandıktan sonra ilk önceliğimiz istihdam ve insanlarımızın geri gelmesidir” sözleriyle paylaştı.

‘HASANKEYF İÇİN TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYMADI’

Hasankeyfteki zorla taşınmayı hatırlatan Tokdemir, ölen insanların bile mezarlarında rahtsız edildiğini söyledi. ‘Hasankeyf için herşey bitti’ algısının oluşturulmaya çalıştığını belirten Tokdemir, yeni yerleşim yerindeki eksikliklerin halen devam ettiğini aktardı.

Şu anki AKP’li Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen’in Hasankeyf için hiçbir hizmet yapmadığını söyleyen Tokdemir, Kusen’in Hasankeyf için 'Taş üstüne taş koymadığını' dile getirdi.

204 OY'UN SİLİNMESİ

Hasankeyf’te 4 Ocak'ta yapılan seçmen listesinde 204 seçmeninin oylarının silindiğini aktaran Tokdemir, oyu silinenler arasında kendisinin de yer aldığını ve 3 defa itirazda bulunmalarına rağmen itirazlarının reddedildiğini ifade ederken, yaşanan bu soruna genel merkez düzeyinde itiraz edeceklerini söyledi.

‘HASANKEYF HALKI OLARAK HASANKEYFİ YÖNETECEĞİZ’

Son olarak ise bir belediye başkanının öncelikle görevinin halkın içinde olması gerektiğine vurgu yapan Tokdemir, “Biz kazanırsak halkımızın içinde olacağız. Batmanda oturup ta Hasankeyf yönetmek olmuyor. Hasankeyf halkı olarak Hasankeyfi yöneteceğiz” diye konuştu.

12 Şubat 2019 - 10:42 'de eklendi ve 20 views kez görüntülendi.
Etiketler :
İLGİLİ HABERLER
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

HDP Hasankeyf Adayları: Hasankeyf’i Hasankeyflilerle yöneteceğiz

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON DAKİKA