Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) karşı açılan davanın ardından HDP’nin yol haritası merakla bekleniyor. Bir kesim HDP’ye fesih ederek meclisi işlevsiz kılması gerektiğini yönende akıl verirken, bir kesim de HDP’nin sonuna kadar direnmesi gerektiğini ifade ediyor.  

Mezopotamya Ajansı’ndan Diren Yurtsever’in kulis haberine göre HDP iktidarın partiye dönük baskılarının yoğunlaşması, fezlekeler ve kapatma davasının gündeme gelmesi ile birlikte önümüzdeki döneme dair ‘yol haritası’nı oluşturuyor.

Parti bu doğrultuda öncelikli ve esas olarak siyasi ve hukuki mücadeleyi büyütmeyi önüne hedef olarak koymuş durumda. Yürütülen tartışmalarda kazanılmış demokratik mevzilerin terk edilmemesi konusunda partide genel bir görüş birliği hakim.

Süreci halkla, toplumsal kesimler ve mücadele paydaşlarıyla ortaklaşarak götürmeyi amaçlayan HDP, kapatma davasına karşı hukuki ve siyasi hazırlıklarını tamamlamak üzere.

‘YARGILAYANLARI YARGILAMA’

HDP Hukuk Komisyonu bir süredir partiye açılan kapatma davasına karşı kapsamlı hazırlıklar içerisinde.

Ancak bu çalışmanın HDP’yi aşacak tarzda genişletilmesi görüşünün benimsenmesiyle bu süreci göğüsleyebilecek ve yürütebilecek genişlikte bir ‘hukuk merkezi’ kurulması kararlaştırıldı. Ulusal ve uluslararası düzeyde tanınmış hukukçuların, anayasa profesörlerinin yer alacağı bu merkez, kapatma davasını büyük bir hukuki mücadeleye dönüştürecek. Hazırlıkları yapılan bu süreci “siyasi bir müdahale ve saldırı” olarak tanımlayan HDP, buna karşı yürüteceği siyasi mücadelenin yanı sıra, evrensel hukuk ilkeleri üzerinden demokratik siyaset hakkını, seçmenin hukukunu savunacak.

Bu amaçla oluşturulacak hukuk merkezi tam kapasite çalışacak ve davayı demokratik siyasete yönelik saldırıların yargılanacağı bir mecraya dönüştürecek.

MÜCADELE ÖNE ÇIKACAK

Bir yandan bu adımları atılacak olan parti, diğer taraftan da il ve ilçe örgütlerinden başlayarak Newroz’da halkın ortaya koyduğu iradeyi esas alarak siyasi mücadeleyi ön plana çıkaracak.

Bu amaçla yetkili kurullarla yapılacak geniş katılımlı toplantıların yanı sıra HDP’nin alternatiflerine ve seçeneklerine ilişkin yerellerde halk toplantıları yapılacak, parti tabanı bilgilendirilecek.

DEP ÖRNEĞİ

Edinilen bilgilere göre; HDP yetkilileri, partinin kapatılması halinde başka bir muhalefet partisine geçerek iktidarın karşısında demokratik muhalefet alternatifi yaratmayı da güçlü bir seçenek olarak tartışıyor.

İktidarın 94 konseptini devreye sokmasına karşı HDP, 1991 DEP ve SHP örneklerini incelemeye başladı.

Bu olasılık için hem HDP’nin 31 Mart stratejisi hem de ortak mücadele çağrıları referans alınıyor.

HDP’ye dönük kapatılma davası ile Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi partiye dönük dayanışma ve destekleri daha da büyütmüş durumda.

Tanınmış pek çok aydın, yazar, akademisyen ve sanatçı, kapatma tehdidi karşısında kuruluşunda yer almak istedikleri yeni bir parti için İçişleri Bakanlığı’na dilekçe verme teklifinde bulundu.

HDP, ilgili çevrelerden gelen bu teklifi ve seçeneği de değerlendiriyor.

Tartışılan bütün bu seçenekler hafta sonu Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar başkanlığında toplanacak Parti Meclisi ve Kadın Meclisi toplantılarında tartışılıp bir yol haritasına dönüştürülecek.