HDP, Şair Ahmet Telli’ye yönelik saldırıyı kınadı: Soruşturma başlatılmalı

HABER MERKEZİ- HDP Ankara İl Örgütü Şair Ahmet Telli’ye yönelik bir gurup tarafından gerçekleştirilen saldırıyı kınayarak Ahmet Telli’nin yalnız olmadığını ifade etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü dün Hacettepe Kitap Topluluğu’nun davetiyle Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde, ‘Cumhuriyet Döneminde Edebiyat’ konulu söyleşinin konuğu olan şair Ahmet Telli’ye bir grup tarafından “Hacettepe sana mezar olacak” sözleriyle tehtid edilerek saldırıya maruz kalmasını kınadı. İl örgütü tarafından yapılan açıklamada Ahmet Telli’nin yalnız olmadığı ifade edilirken, saldırıyı yapanlar hakkında soruşturma başlatılması gerektiği belirtildi.

Tek adam rejiminin kurumsallaşma çabaları sadece devletin yapısının değiştirilmesi ile değil, gündelik hayatımızın baskı, itaat ettirme, teslim alma çabaları ile de kendini gösterdiği dile getiren HDP Ankara İl Örgütü, üniversitede yaşanan saldırının ülkenin içinde bulunduğu baskı ortamıyla beraber oluştuğunu ifade etti.

‘AHMET TELLİ YALNIZ DEĞİLDİR’

Saldırı ve tehtid karşısında üniversitenin tavrına tepki gösterilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu tutum ve tavır tek adam rejiminin ve akp-mhp faşist bloğunun kurmak istedikleri düzenin, nasıl bir toplum istediklerinin açık bir göstergesidir. Türkiye halkları bu karanlığı yırtacaktır. Ahmet Telli’ye gösterilen bu tutum aslında bütün bir ülkeye gösterilmeye çalışılmakta, bütün toplumu biat ettirmeye zorlamaktadır.”

Açıklamanın devamında Ahmet Telli’nin bu toprakların yüzakı olduğunu dile getirilirken, Ahmet Telli’ye yapılan bu saldırının tüm halklara, özgürlük, eşitlik, demokrasi isteyenlere yapıldığı belirtildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILMALI

Üniversite yönetimi ve Savcılık makamının bir an önce soruşturma başlatması gerektiği belirtilen açıklamada son olarak “Ahmet Telli’nin yalnız olmadığını bir kez daha belirterek, konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiririz” denildi.

Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı