HDP’li Başaran, Gülistan Doku’yu Süleyman Soylu’ya sordu | JIYAN HABER

JIYAN HABER

HDP’li Başaran, Gülistan Doku’yu Süleyman Soylu’ya sordu

HDP’li Başaran, Gülistan Doku’yu Süleyman Soylu’ya sordu
136 views
05 Ocak 2021 - 16:05

HDP’li Ayşe Acar Başaran, bir yıldır kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’yu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran , Dersim’de 5 Ocak 2020’den bu yana kendisinden haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun akıbetini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

Başaran’ın soru önergesi şöyle:

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2. Sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Gülistan Doku’nun kaybedilmesi 5 Ocak 2021 itibariyle bir yılı doldurmaktadır. Bu süre içerisinde kendisine ne olduğuna dair yeterli deliller toplanmamış, etkili bir soruşturma yürütülmemiştir. Israrla intihar şüphesi üzerinde durulmasına karşılık var olan kanıtlar Gülistan Doku’nun kaçırıldığı şüphelerini daha güçlü kılmaktadır. İntihar etmesi ihtimalinde dahi Tunceli her yanında MOBESE kameralarının olduğu bir şehirde cansız bedeninin bulunmamış olması durumu şüphe yaratmaktadır.

            Gülistan Doku’nun kaybolmasında baş şüpheli Zaynal Abarakov’un etkili ifadesinin alınmamıştır ve Abarakov tutuksuz kalmıştır. İçişleri Bakanı ile görüştüğünü dile getiren aile kendilerine Bakanın “Zaynal Abarakov’un gözetim altında olduğunu” söylediğini ifade etmiştir. Fakat buna rağmen Abarakov’un şimdiye kadar konuşmadığı belirtilmektedir. Ayrıca Zaynal Abarakov, Gülistan Doku ile en son görüşmelerinde neler olduğunu, Gülistan’ın nereye gittiğini, onu nereye bıraktığını söylememiş, Gülistan’a ulaşılabilecek herhangi bir ipucu da vermemiştir. Doku ailesi ve avukatları bütün bunların Gülistan Doku’nun kaybolmasında Zaynal Abarakov’un dahlinin olduğuna dair ipuçları olabileceğini dile getirmektedir. Keza Gülistan’ın en son telefon sinyalinin alındığı 5 Ocak 2020’de 16.00 ile 19.00 saatleri arasında Abarakov’un nerede olduğu ve ne yaptığı bilinmemektedir.

            Zaynal Abarakov ve ailesi hakkında hukuki süreçler yürütülmezken Doku ailesinin avukatı Ali Çimen hakkında yaptığı açıklamalar gerekçe gösterilerek “soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek” gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştır. Soruşturmanın başlatıldığı açıklamada avukat “suya düşen bir cismin” olmadığını beyan etmektedir.

Munzur suyunda yapılan arama kurtarma faaliyetleri neticesinde Gülistan dışında başkalarının cenazesine dahi ulaşmışken Gülistan’a ulaşılamaması Gülistan’ın suda olmadığı beyanını kanıtlar niteliktedir. Gülistan Doku hakkında yürütülen soruşturma genişletilmemiş, yapılan çalışmalar esas olarak su altındaki arama faaliyetleriyle sınırlı tutulmuştur. Bu algının tek gerçek dayanağı ise Gülistan’ın telefon sinyalinin 5 Ocak 2020 tarihinde saat 12.21’de Uzunçayır Baraj Gölü üzerindeki Dinar Köprüsü üzerinde kesilmiş olmasıdır. Oysa sinyal kesildikten iki saat sonra Gülistan’ın bir aracın kamerasına takıldığı bilinmekte, dahası saat 16.40 civarında görgü tanıkların ifadeleri bulunmaktadır. Öte yandan, Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekipleri Gülistan’ın barajda olmadığına dair tutanak tutmuş, dalgıçlar Gülistan’ın su altında olmadığını belirtmiştir. Ayrıca abla Aygül Doku kızkardeşinin ortadan kaybolmadan iki gün önce kendisinden kitap istediğini, ikinci bir üniversite okuyacağını belirttiğini, yarıyıl tatilinde ailesine götürmek için hediyeler aldığını belirtmiştir. Bütün bunlar Gülistan’ın intihar etme olasılığını ortadan kaldıran argümanlar olarak durmaktadır.

            Gülistan Doku’nun ablası ve annesi soruşturmanın üstünün kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını beyan etmekte ve ısrarla Cumhurbaşkanı ile görüşmek istediklerini dile getirse de bu talepleri karşılık bulmamaktadır. Aile, arama çalışmaları sonlandırıldıktan sonra 7 Eylül itibariyle Seyit Rıza Meydanı’nda oturma eylemine başlamıştır. Bu süreçte gözaltılar ve para cezalarıyla karşı karşıya kalmışlardır.

  1. Tunceli gibi küçük ve güvenlik uygulamalarının had safhada olduğu bir şehirde Gülistan Doku nasıl 365 gündür bulunamamaktadır?
  2. Gülistan Doku’nun bulunması için yürütülen soruşturma ne aşamadadır? Gülistan bulunmadan dosyanın kapatılması gibi bir durum söz konusu mudur?
  3. İntihar ettiği iddia edilen birinin cesedinin telefon sinyalinin son bulunduğu yerden çıkmaması soruşturma kapsamının cinayet ihtimaliyle genişletilmesi için yeterli bir gerekçe değil midir?
  4. Zaynal Abarakov hakkında neden etkin bir soruşturma açılmamaktadır?
  5. Abarakov ile ilgili Gülistan Doku’nun ailesine iletilen “gözetim altında” olduğu bilgisi ile ne kast edilmektedir?
  6. Zaynal Abarakov’un ifadesi alınmış mıdır? Abarakov neden baş şüpheli olarak tutuklu yargılanmamıştır?
  7. Zaynal Abarakov 5 Ocak 2020 tarihinde 16.00-19.00 saatleri arasında nerede olduğunu söylemiş midir? Beyanının ispatında bulunabilmiş midir?
  8. Abarakov’un telefon kayıtları incelenmiş midir? İncelenmiş ise telefon kayıtlarında Gülistan Doku’yla olay günü bir iletişim kurduğuna dair bulgu var mıdır?
  9. Gülistan Doku’nun ailesi demokratik hakları olan eylem hakkını kullandıkları halde neden gözaltı ve para cezası gibi baskılara maruz bırakılmaktadır?
  10. Bundan sonraki süreç için Gülistan Doku’nun bulunması adına ne gibi adımlar atılacaktır? Bakanlığınızın bu konuya dair çalışmaları neler olacaktır?

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.