HDP'li Gergerlioğlu uzman çavuşun tecavüzü ile ilgili konuştu: Olacak gibi değil! | JIYAN HABER

JIYAN HABER

HDP’li Gergerlioğlu uzman çavuşun tecavüzü ile ilgili konuştu: Olacak gibi değil!

HDP’li Gergerlioğlu uzman çavuşun tecavüzü ile ilgili konuştu: Olacak gibi değil!
230 views
13 Ağustos 2020 - 14:55

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Gergerlioğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Uzman çavuş Musa Orhan’ın tecavüzü ardından intihar girişiminde bulunan İ.E.’ye ilişkin haber yayımlayan gazetemizin İmtiyaz Sahibi İdris Yayla hakkında soruşturma açılmasını kabul edilebilir bir durum değildir dedi.

Gergerlioğlu, ‘Batman’da yaşanan tecavüz olayında haberi yapan gazeteci işini yaptığı için soruşturma geçiiyor, ama olayın faili mağdurun intihar mektubuna rağmen serbest kalıyor ve görevine devam ediyor, konuya ilişkin Milli savunma bakanlığı açıklama yapmalıdır’ dedi.

“Biz kadınıyla, erkeğiyle İstanbul Sözleşmesi’nin, hakkaniyetin, eşitlik ve adaletin yanındayız”

Gergerlioğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Sözleşmesi’nin öngördüğü hakların, en temel insan hakları olduğunu vurguladı. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi gerektiği yönündeki tartışmalara karşı dün Ankara’da kadın platformunun gerçekleştirmek istediği gösteriye güvenlik güçlerinin müdahale ettiğini belirten Gergerlioğlu, bu durumu anlamanın mümkün olmadığını ifade etti.

Gergerlioğlu, “Kadın haklarının ayaklar altına alındığı, her gün kadın cinayetlerinin işlendiği bir ülkede maalesef kadın haklarını koruyan bir sözleşmenin iptal edilmemesini isteyen kadınlara yönelik polis şiddetini görüyoruz. Biz kadınıyla, erkeğiyle İstanbul Sözleşmesi’nin yanındayız, hakkaniyetin yanındayız, eşitlik ve adaletin yanındayız.” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.