Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, KYK öğrenim kredisi borçlarını ödeyemeyen 5 milyonu aşkın öğrenciler ile  280 bin üniversite mezunu hakkında yasal işlem başlatılması ve öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyen kişilerin maaşlarına haciz konulması hakkında Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na soru önergesi sundu.

HDP Şırnak Milletvekili Hüsetin Kaçmaz’ın soru önergesi şöyle:

Yüksek öğrenim gören öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla verilen KYK öğrenim kredisi borçlarını ödeyemeyen öğrencilerin sayısı 5 milyonu geçmiştir. 280 bin üniversite mezunu hakkında ise yasal işlem başlatılmış ve öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyen kişilerin maaşlarına haciz konulmuştur. Zamanında ödenemeyen borçların miktarları ise yüksek oranlı gecikme faizi ile giderek artmakta ve geri ödeme koşulları neredeyse imkansız hale gelmektedir. Genç işsizlik oranının yüksek olduğu ekonomik kriz şartlarında güçlükle yaşamaya çalışan binlerce üniversite mezununun banka hesaplarına bloke konulmuştur.

Bu bağlamda;

  1. Öğrencilerin öğrenim kredisinden kaynaklı borçlarının işsizlik ve ekonomik kriz de göz önünde bulundurularak silinmesi düşünülmekte midir?
  2. Tüm öğrencilere geri ödemeli olduğu bilinen öğrenim kredisi verilmekte iken öğrenim bursu alacak öğrenciler hangi yöntemlerle belirlenmektedir?
  3. Düşük ücretlerle iş bulabilen öğrenim kredisi borçlusu üniversite mezunlarının yaşamlarını iyice içinden çıkılamaz hale getiren maaşlarına haciz uygulaması ile ilgili bir yasal düzenleme planınız var mıdır?
  4. Sosyal devlet ilkesinden esasla tüm öğrencilere karşılıksız ‘burs’ uygulamasının hayata geçirilmesi düşünülmekte midir?