HDP’li Şırnak milletvekilleri: Yangınların sebebi güvenlikçi politikalar | JIYAN HABER

JIYAN HABER

HDP’li Şırnak milletvekilleri: Yangınların sebebi güvenlikçi politikalar

HDP’li Şırnak milletvekilleri: Yangınların sebebi güvenlikçi politikalar
164 views
05 Ağustos 2020 - 14:55

Cudi, Gabar ve Besta’da süren yangınlara dikkat çeken HDP Şırnak milletvekilleri, mevcut yangınların sebebinin AKP’nin Kürt sorununa karşı dayattığı çözümsüzlük olduğunu söyledi.

Şırnak merkez ve ilçelerinin kırsal alanlarında son 3 aydır orman yangınları aralıklarla sürüyor. Askerlerin top atışı ve açtığı ateş sonrası Gabar, Cudi ve Besta’da başlayan orman yangınları sürerken, bu yangınlarda binlerce ağaç küle döndü. “Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edilerek, yasaklanan bölgelerdeki onlarca yangından Gabar Dağı ve Cudi Dağı eteğinde çıkan iki yangın yurttaşların müdahaleleriyle söndürülmüştü. Şırnak İl Orman İşletme Müdürlüğü ise, yangınlar için “Güvenlik bölgesi olduğundan gidemiyoruz” demekle yetindi. 

Son olarak Besta bölgesindeki Şerevan Yaylası ve çevresindeki 6 noktada devam eden yangın 5 gündür sürüyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak milletvekilleri Hasan Özgüneş ve Hüseyin Kaçmaz, yaşanan ekolojik yıkıma tepki gösterdi. 

‘BİLİNÇLİ KATLİAM YAPILIYOR’

HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, “Her yıl yaz mevsiminde güvenlik güçleri tarafından ‘güvenlik’ ve ‘operasyon’ gerekçeleri ile Kürt coğrafyası bombalanıyor. Bilinçli olarak ormanlarımızı, ağaçlarımızı yakıyorlar. Bununla birlikte bölgede yaşayan insanların yaşam şartlarını zorlaştırıyorlar” dedi. 

‘HALK YANGINI SÖNDÜRSÜN’

Kürt doğasına karşı bir düşmanlığın söz konusu olduğunu ifade eden Özgüneş, saldırıların son zamanlarda daha da arttığına dikkati çekti. Özgüneş, “Cudi ve  Besta bölgesinde birçok ağaç, ormanımız yakıldı. Halkın yangını söndürmesine dahi izin vermiyorlar. AKP hükümetinin  yangını söndürmek gibi bir çabası da yok. Halk söndürmek istediğinde engelliyorlar. Ama Türkiye’nin herhangi bir yerinde bir yangın çıktığında, bütün imkanlardan yararlanıp yangını söndürüyorlar. Bu da bizlere şunu gösteriyor ki; Kürt doğasına yönelik ciddi bir düşmanlık besliyorlar. Halkımızdan talebimiz hükümetten hiçbir şey beklemeden, kendi imkanlarıyla çıkan yangınları söndürmeleridir” diye konuştu.

‘GÜVENLİK POLİTİKALARIDIR’

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz ise yangınların AKP  politikasının Kürt sorununda dayattığı çözümsüzlükten kaynaklandığını belirtti. Bazı yangınların operasyonlar sonucu, bazılarının ise karakollardan yapılan top  atışları sonrası çıktığına dikkat çeken Kaçmaz, “Burada Silopi ilçesinde Botaş Karakolu tarafından yapılan top atışları sonrası Cudi Dağı’nda çıkan yangınları herkes görüyor. Cudi, Gabar ve Kürdistan’ın bütün bölgelerindeki yangınların sebebi güvenlik politikalarıdır” şeklinde konuştu. 

MÜDAHALLELER ENGELLENİYOR

Kamuoyuna çağrıda bulunan Kaçmaz şunları söyledi: “Yetkililere bu yangınları söndürün diyoruz, söndürmüyorlar. Müdahale dahi etmiyorlar. Ormanlar yandığında hukuk normları gereği ilgili kurumların bu yangınları söndürmeleri gerekirken, maalesef ‘Özel güvenlik alanları’ olduğu için kurumlar yangına müdahale edemiyor. İzmir, Bursa ve Manisa  gibi yerlerde yangınlar çıktığında ‘Yüreğimiz yanıyor’ diyenler Cudi ve Gabar’da ki yangınları kendi elleriyla çıkarıyorlar. Söndürmedikleri gibi halkın söndürmesini de engelliyorlar.”

Bu politikaları kabul etmediklerini belirten Kaçmaz, yapılanın Kürt düşmanlığı politikası olduğunu söyleyerek, “Ama AKP iktidarı bilsin ki bu yanan ormanlar, yanan doğa Kürt değildir. Bu ormanın, doğanın ulusu yoktur. Doğaya böyle acımasız bir şekilde saldırmalarının meşru bir yanı yoktur. Bu politikaları kabul etmiyoruz. Siz hem Kürtlere hem de Kürdistan doğasına düşmansınız” ifadesinde bulundu. (MA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.