HDP'li siyasetçilerin gözaltı süresi uzatıldı: Yeniden emniyete götürüldüler | JIYAN HABER

JIYAN HABER

HDP’li siyasetçilerin gözaltı süresi uzatıldı: Yeniden emniyete götürüldüler

HDP’li siyasetçilerin gözaltı süresi uzatıldı: Yeniden emniyete götürüldüler
233 views
28 Eylül 2020 - 12:45

‘Kobane soruşturması’ kapsamında gözaltına alınan HDP’li siyasetçiler Ankara Adliyesi’ne getirilerek gözaltı süresi uzatıldı. Avukatların müvekkilleriyle görüşmesine izin verilmedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 6 yıl sonra başlattığı “Kobanê soruşturması” kapsamında gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 2014 yılında Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu siyasetçiler, Ankara Adliyesi’ne getirildi. Soruşturma kapsamında savcılık tarafından gözaltı süreleri uzatılan siyasetçiler, yeniden emniyete götürüldü.

Aralarında Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen, İmralı Heyeti Üyesi Sırrı Süreyya Önder, BDP eski Eş Genel Başkanı Emine Ayna, HDP yeni dönem MYK üyesi Alp Altınörs, eski milletvekili Ayla Akat Ata ve Altan Tan’ın da bulunduğu 20 siyasetçinin adliyeye getirilmesi öncesi, yoğun güvenlik önlemi alındı. Adliye binasının her katında polis yoğunluğu dikkat çekerken, bina girişi polisler tarafından barikatla çevrildi.

Savcılığın talebinin ardından siyasetçilerin gözaltı süreleri uzatıldı. Siyasetçiler, daha sonra tekrardan Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

MİLLETVEKİLLERİNİN SİYASETÇİLERLE GÖRÜŞMESİ ENGELLENDİ

Öte yandan HDP milletvekilleri Ayşe Sürücü ve Murat Çepni’nin de adliyede siyasetçilerle yapmak istedikleri görüşme, polisler tarafından engellendi. 

Gözaltında olan siyasetçilerin isimleri şöyle:

HDP Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, HDP MYK üyesi Alp Altınörs, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, eski milletvekili Ayla Akat Aka, HDP eski Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, BDP eski Eş Genel Başkanı ve milletvekili Emine Ayna, İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder, HDP eski MYK üyeleri Bircan Yorulmaz, Gülfer Akkaya, Berfin Özgü Köse, Dilek Yağlı, Can Memiş, Günay Kubilay, Bülent Parmaksız, Pervin Oduncu, İsmail Şengün ve Cihan Erdal, HDP eski Genel Saymanı Zeki Çelik, HDP RTÜK üyesi Ali Ürküt ve Prof. Dr. Emine Beyza Üstün.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.