Batman'da günde sadece 250 test yapılıyor | JIYAN HABER

JIYAN HABER

HDP’li Uca: Batman’da günde sadece 250 test yapılıyor

HDP’li Uca: Batman’da günde sadece 250 test yapılıyor
186 views
06 Temmuz 2020 - 16:22
Advertisement

Normalleşmeyle birlikte koronavirüs vakalarının hızla artış gösterdiği kentlerin başında gelen Batman’da, günde sadece 250 test yapıldığı ortaya çıktı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca, konuyu Meclis gündemine taşıyarak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.

Yapılan testlerin Ankara’ya gönderildiği ve 3 gün sonra sonuçlandığını belirten Uca, “Batman’da COVID-19 vaka sayılarının ciddi biçimde arttığı gözlemlenmektedir. 608 bin nüfuslu Batman ilinde günde sadece 250 test yapılırken, testlerin sonuçlarının alınması için Ankara’ya gönderilmesinden kaynaklı, en fazla 24 saat içinde sonuçlanması gereken testlerin sonuçlarının çıkması üç günü bulmaktadır. Ayrıca, en yüksek test sayısına sahip olması gereken Batman Bölge Hastanesinde ise günlük test sayısı sadece 100 adet ile sınırlı kalmaktadır.” dedi.

Uca, konuyla ilgili Bakan Soylu’ya şu soruları sordu:

“* Batman’da test sayısının az tutulmasının sebebi nedir? Yapılan testlerden kaç tanesinin sonucu pozitif? Test sayısını yükseltmeye yönelik herhangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

  • Testlerin sonuçlarının alınması için Ankara’ya gönderilmesinin sebebi nedir?
  • Test sonuçlarının üç gün beklenmesi hem bulaş riskini hem de hasta pozitifse hayati tehlikesinin artmasını sağlamaz mı?
  • Batman’da ve ülke genelinde vaka artışının bu denli fazla olmasının nedenleri nelerdir? 1 Haziran’daki ‘normalleşme’ sürecinin vakaların artışındaki etkisi nedir?
  • Batman’da halen karantina uygulaması sürmekte midir? Karantina uygulanıyorsa, kaç kişi, ilçe, mahalle veya bina karantinaya alınmış durumda?
  • Advertisement
  • En çok risk altında olan sağlık çalışanlarına rutin koronavirüs testi yapılmakta mıdır? Yapılmıyorsa, yapılmama sebebi nedir?
  • Batman’da enfekte olan vatandaşların ve sağlık çalışanlarının uygun karantina şartlarında tedavileri yapılmakta mıdır? Sağlık çalışanlarının enfekte olmasını engellemek için hastanelerde ne tür tedbirler alınmaktadır?
  • Tüm dünya ikinci dalga tehlikesini konuşurken ülkemizde ikinci bir dalganın önlenmesine ilişkin herhangi bir planlama mevcut mudur?”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.