HDP'li Züleyha Gülüm: 'Salgında sürü bağışıklığı izleniyor, ikinci dalgaya geçildi' | JIYAN HABER

JIYAN HABER

HDP’li Züleyha Gülüm: ‘Salgında sürü bağışıklığı izleniyor, ikinci dalgaya geçildi’

HDP’li Züleyha Gülüm: ‘Salgında sürü bağışıklığı izleniyor, ikinci dalgaya geçildi’
164 views
26 Ağustos 2020 - 17:22

Koronavirüs salgınında bilinçli olarak sürü bağışıklığı sistemine geçildiğini belirten HDP’li Züleyha Gülüm, Sağlık Bakanı’na, “Ülke genelinde kaç pandemi hastanesi bulunmaktadır? PCR test sayısını arttırarak daha fazla hastanın tespiti ve kontrolü yapılacak mıdır?” diye sordu.

Türkiye genelinde Covid-19 tanısı konulan, hastaneye yatan ve yoğun bakım tedavisi gerektiren hasta sayısında ciddi bir artış yaşanırken Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, vaka tırmanışının ardındaki yetersiz önlemlere dikkat çekerek Meclis’e Covid-19 pandemisine ilişkin soru önergesi sundu.

Züleyha önergesinde bilinçli olarak sürü bağışıklığı sistemine geçildiğini ve salgının ikinci dalgasına girilmesine yol açıldığını kaydetti.

‘Bazı hastaneler pandemi hastanesi olmaktan çıkarılmıştır’

Türk Toraks Derneği’nin tespitlerine göre hastanelerdeki pandemi servislerinin azaldığına dikkat çekilen önergede, “Bazı hastaneler pandemi hastanesi olmaktan çıkarılmıştır. Bilimsel olarak PCR testinin hastaların sadece yüzde 40’ını saptaması sebebiyle resmi rakamlara yansıyan hastalık ve ölüm sayısı gerçeği yansıtmamakta, var olanın yarısından bile azını göstermektedir. Bu testin dahi uygulanma şartı daraltılmış ve hastalığı yayma olasılığı olan bireylere belirtisi yoksa test yapılmama kararı alınmıştır. Test yapma ve hasta yatırma kriterleri değiştiğinden gerçek veriler bakanlıkça günlük olarak paylaşılan ‘turkuaz panoya’ da yansımamaktadır” denildi.

Önergede özellikle Batman, Diyarbakır, Urfa, Mardin, Şırnak, Erzurum, Rize, Çanakkale ve Zonguldak gibi illerde çok sayıda hasta artışı olduğu belirtildi.

Önergede Sağlık Bakanından şu soruları yanıtlaması istendi:

“* Ülkede hastane ve yoğun bakım yatak kapasiteleri ,artan hasta sayısını karşılamakta mıdır?

  • Ülke genelinde kaç pandemi hastanesi bulunmaktadır? PCR test sayısını arttırarak daha fazla hastanın tespiti ve kontrolü yapılacak mıdır?
  • Türkiye’de ilk vakanın görülmesinden bu yana yapılan test sayıları,yoğun bakım hasta sayısı ve vefat sayısının illere göre dağılımı nedir?
  • ‘Normalleşme’ süreciyle pandemiyle mücadele bireylere bırakılmıştır. Hastaların izolasyon ve kontrolü sağlamak için daha etkin mekanizmalar kurma planınız var mı? Normalleşme süreci ile pandemi seyri azaltılamadığı gibi kentlerde salgında ciddi oranda hızlanma olduğu vurgulanmaktadır. Buna ilişkin Bakanlığınızca önlemler alınmakta mıdır?
  • Bakanlığınızca günlük olarak paylaşılan Türkiye Günlük Korona Virüsü Tablosundan yoğun bakım ve entübe hasta sayısı neden çıkartılmıştır?
  • Test sonucu pozitif çıkan ağır hastaların tedavi edilmeden eve gönderilmelerinin sebebi nedir ? Bu hastaların takibi nasıl yapılmaktadır? Hastalığın tedavisi için gerekli ilaç stokları yeterli midir?
  • Özellikle Batman, Diyarbakır, Urfa, Mardin, Şırnak, Erzurum, Rize, Mardin, Çanakkale, Zonguldak gibi illerde halk sağlığının korunması amacıyla yeterli sayıda sağlık emekçisi istihdam etmeyi ve gerekli sağlık ekipmanını ve imkanını sağlamayı düşünüyor musunuz?”
    (Jin News)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.