Helikopterden atılan Turgut 17 gündür yoğun bakımda | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Helikopterden atılan Turgut 17 gündür yoğun bakımda

Helikopterden atılan Turgut 17 gündür yoğun bakımda
104 views
27 Eylül 2020 - 12:17

Gözaltına alındıktan sonra Osman Şiban’la birlikte helikopterden atılan Servet Turgut, 17 gündür yoğun bakım servisinde yaşam mücadelesi veriyor. Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından 11 Eylül’de gözaltına alındıktan 2 gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altında oldukları ortaya çıkan ve helikopterden atıldıkları belgelenen 7 çocuk babası Servet Turgut, 17 gündür yaşam mücadelesi veriyor. Turgut’u görmesine izin verilmeyen ailesinin hastane önünde bekleyişi sürüyor.  Son olarak ajansımızın ulaştığı ve 23 Eylül’de servis ettiğit Turgutun yoğum bakımda çekilen fotoğraflarında , solunum cihazına bağlı olduğu, yüzünün kan ve morluklar içinde olduğu görülüyordu.  8 çocuk babası Osman Şiban (50) ise ailesi tarafından Mersin’e götürülerek, tedavisi evinde sürdürülüyor.  

TÜM KEMİKLERİNDE KIRILMA

 Turgut’un oğlu Hüseyin Turgut, babasını sağlık durumuna dair,  “Göğüsün sağ tarafında 7, sol tarafında ise 4 kaburgası kırılmış. Beyinde 2 yerde ciddi kanama var, akciğerinde çok büyük yırtılmalar, yırtılmadan dolayı göğsünde kan toplanmış. Her iki gözündeki elmacık kemiklerinde kırılma, parmak, el, kol, ayakları ve tüm kemiklerinde kırılmalar var” aktarımında bulundu. 

‘VALİLİK GERÇEĞİ YANSITMIYOR’ 

Van Valiliği’nin 21 Eylül günü yani olaydan 11 gün sonra yaptığı açıklamada, Turgut’un “dur” ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı esnada kayalık alanda düştüğü ve bundan kaynaklı yaralandığı ileri sürdü. Olay günü köyde bulunan Osman Şiban’ın kardeşi Cengiz Şiban , Servet Turgut’un tarlasında saman topladığı sırada askerler tarafından gözaltına alındığını, ağabeyi Osman Şiban’ın ise birlikte çay içtikleri sırada gözaltına alındığını dile getirdi. Valilik açıklamasının gerçeği yansıtmadığını belirten Şiban, helikopterden atılan iki kişinin de gözaltına alındığı sırada sağlıklarının yerinde olduğunu ve bu şekilde helikoptere bindirildiğini kaydetti.  Görgü tanığının ifadesine rağmen 24 Eylül’de bir televizyon kanalında yayınlanan bir programa katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van Valiliği’nin “Kaçmaya çalıştığı esnada kayalık alanda düştü” açıklamasını yineledi.

MA

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.