Vekilliği düşürülen Halkların Demokratik Partisi Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, dün gece gözaltına alındıktan sonra yaşadığı nefes darlığı nedeniyle hastaneye kaldırılmış, burada anjiyo operasyonu gerçekleştirilmişti. 

Bugün alınan bilgiye göre Gergerlioğlu, cezaevine götürüldü. HDP’li vekillerin açıklama yapması bekleniyor.

‘NE DİYECEĞİMİZİ BİLMİYORUZ!’

Gergerlioğlu’nun hastaneden çıkarılıp Sincan Cezaevi’ne götürülme tarzının ‘kaçırılma’ olarak tarif eden HDP Milletvekili Hüda Kaya Artı Gerçek‘e konuştu. Kaya, “Ne diyeceğimizi şaşırıyoruz artık bunlara. Bu günler geçsin istiyoruz! Vekilimiz apar topar Sincan Cezaevi’ne götürüldü” dedi.

‘TEDAVİSİ TAMAMLANMAMIŞTI’

Dün gece gözaltına alınırken darp edilmesini eleştiren Kaya, “Gergerlioğlu, doktor olmasından kaynaklı kendisinin rahatsızlığını tespit ederek hastaneye götürülmesini istedi ancak adaletsiz ve insanlık dışı bir şekilde cezaevine götürüldü” ifadelerini kullandı. 

Bugün hastaneden apar topar cezaevine geri götürüldü diyen Kaya, “Vekilimiz yoğun bakımdaydı. Tedavi süreci henüz bitmeden cezaevine götürüldü” dedi.  

‘HASTANEDEN ÇIKACAK SENARYOSU ÇİZİLDİ’

Hastane önünde Gergerlioğlu’nun cezaevine götürülmesine ilişkin bilgi veren Toğrul, Gergerlioğlu’nun sağlık durumun öğrenmek için Ankara Şehir Hastanesi’ne geldiklerini ancak kendilerine bilgi verilmediğini söyledi. Taleplerinin ısrarla sürüncemede bırakıldığını söyleyen Toğrul, kendilerine Gergerlioğlu’nu hastaneden çıkarılacağı bilgisi ile senaryo yazdıklarını belirtti. 

‘KORSANVARİ BİR ŞEKİLDE KAÇIRILDI’

Gergerlioğlu’nun hastaneden kaçırıldığını söyleyen Toğrul, nereye götürüldüğünü öğrenemediklerini söyledi Toğrul, “Sincan Cezaevine götürüldüğünü düşünüyoruz. İşin doğrusu bu durum Türkiye’de görülmüş zulmün bir başka versiyonunu görüyoruz. Bir milletvekili burada arkadaşlarından, basından kaçırılmıştır. Kaçırılarak korsanvari bir şekilde götürülmüştür. Bir kez daha buradan kamu görevlilerine sesleniyoruz; Hiç kimsenin hukuk dışı, etik dışı sizlere talimat vermesini kabul etmeyin. Buraya gelmiş bir milletvekili grubuna bilgi vermemek kabul edilemez. Bir milletvekilinin kaçırılması kabul edilemez. Vekilimizin sağlık durumu şu an ne durumda olduğunu bilmiyoruz. Kendisi dün anjiyo oldu ve bu kaçırılma sağlık durumunu nasıl etkiledi bilmiyoruz. Dolayışla herkesi uyarıyoruz. Bu tür hukuk dışı uygulamalardan kaçının” dedi.