İdlip’te görev yaparken intihar ettiği açıklanan Piyade er Caner Sarmaşık’ın şüpheli ölümüne ilişkin HDP İstanbul milletvekili Hüda Kaya, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi yöneltti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekili Hüda Kaya, Suriye’nin İdlip kentine görev yapan Piyade Er Caner Sarmaşık’ın 29 Nisan günü nöbette iken şüpheli şekilde yaşamını yitirmesine ilişkin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi yöneltti.

HDP’li Kaya’nın soru önergesi şöyle:

Basında yer alan bir haberlere göre Tekirdağ’ın Saray ilçesinde yaşayan Caner Sarmaşık isimli asker vatani görevini yaptığı Suriye’de intihar ederek yaşamına son verdiği iddia edilmesine rağmen kamuoyu er Caner’in intihar ettiğini kabul etmemiştir. 

 Sakarya Romanlar Derneği Başkanı Orhan Tangel’e göre olay intihar değil, bir cinayet olduğu ifade edildi. “Caner Sarmaşık ailesini arayarak bu komutan ‘benim üzerime çok geliyor ne yapacağımı bilemiyorum’ diyor. Ailesi de muhtara gidiyor ve muhtar da bölük komutanını arıyor. Sonrasında komutan, ‘Sen aileni niye arıyorsun, bizi şikâyet ediyorsun’ gibi cümleler kullanıyor. ‘Allah’ın şoparı, geri zekalı’ gibi hakaretlere maruz kalıyor Roman olduğundan dolayı. Bu konuşmadan sonra tekrar ailesini arıyor, “Bana sizinle konuştuğum için yine ‘Seni bak ne yapacağım, seni gerekirse burada öldüreceğim, burada gömeceğim ve ailene de bu onuru, şehitliği yaşatmayacağım’ ifade etmiştir.”

Bu bağlamda;

  1. Caner Sarmaşık isimli askerin intihar ettiği iddiası doğru mudur? Araştırıldı mı? Doğru ise otopsisi yapılmış mıdır ve sonucu nedir?
  2. Caner Sarmaşık isimli askerin, arkadaşları ve komutanları tarafından intihara meyledecek izlenimi edinilmiş midir? Bu konu ile ilgili arkadaşları ve komutanlarından bilgi /ifadeleri alınmış mıdır?
  3. Caner Sarmaşık isimli askerin, intihar etmesi ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise hangi aşamadadır?
  4. Son 5 yıl içinde kışlada hayatını kaybeden asker sayısı kaçtır? Rütbelere ve kütük kayıtlarına göre dağılımı nedir?
  5. Son 5 yıl içinde kışlada intihar ederek hayatını kaybeden asker sayısı kaçtır? Rütbelere ve kütük kaydına göre dağılımı nedir?
  6. Bakanlığınızın kışlada yaşanan intihar vakalarını önlemek adına yaptığı herhangi bir çalışma bulunmakta mıdır?