HDP Milletvekili Hüda Kaya’nın yargılandığı davada yargılamanın durdurulması talebi reddedilerek, duruşma ertelendi.

Kobanê olayları sırasında sosyal medya hesabındaki paylaşımlar, katıldığı eylem ve etkinlikler nedeniyle hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla dava açılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Hüda Kaya’nın yargılandığı davanın duruşması Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya Kaya katılmazken, avukatı Serdar Çelebi duruşmada hazır bulundu. Çelebi, Anayasa Mahkemesi’nin CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun yeniden milletvekili seçildiği için tekrar dokunulmazlık kazandığını ve bunundan dolayı yargılamasının devam etmesinin “ihlal” olduğuna karar verdiğini hatırlattı. Berberoğlu kararın Kaya için de emsal olduğunu ve celse arasında yargılamanın durdurulması yönünde dilekçe sunduklarını bu taleplerini tekrar ettiklerini söyledi.

İddia makamı dosyadaki eksikliklerin giderilmesi ve Kaya için yargılamanın durdurulması yönündeki taleplerin reddini istedi.

Mahkeme, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Kobanê dosyası ile Kaya’nın yargılandığı dosya arasında geçitli suç ilişkisi olduğunu, dosyanın birleştirilmesi yönünde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma dosyasının sonucunun beklenmesine karar verdi.

Avukatların yargılamanın durdurulması talebi de yine mahkeme tarafından reddedilerek, duruşma 8 Temmuz tarihine ertelendi.

ANAYASAYA AYKIRI

Kaya’nın avukatı Serdar Çelebi, Kaya’nın Berberoğlu gibi dokunulmazlığının kaldırılmasından sonra yargılanmasına başlandığını, ancak 2018 Haziran’ında yeniden milletvekili seçildiğine işaret ederek, “Anayasa Mahkemesi Enis Berberoğlu’nun ikinci defa milletvekili seçilmesi nedeniyle önceki dönemde dokunulmazlığının kaldırıldığı dosyadan yargılanmasına devam edilmesi nedeniyle ihlal kararı verdi. Anayasa Mahkemesi, Berberoğlu’nun ikinci defa vekil seçilmesiyle yeniden dokunulmazlık kazandığı ve dokunulmazlık nedeniyle yargılamasının durdurulması yönünde karar verdi. Hüda Kaya’nın durumu da Berberoğlu gibidir. Önceki dönemde dokunulmazlığı kaldırıldığı için yargılanıyordu ancak 2018’de yeniden vekil seçildi. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi’nin Berberoğlu kararının burada da uygulanması gerekirdi, ama mahkeme yargılamanın durdurulması talebimizi kabul etmedi. Yargılamanın durdurulmaması Anayasa’ya aykırı” diye konuştu. (MA)