Hukukçu ve akademisyenler HDP'ye üye oldu | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Hukukçu ve akademisyenler HDP’ye üye oldu

Hukukçu ve akademisyenler HDP’ye üye oldu
109 views
01 Ekim 2020 - 16:38

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik “Kobanê soruşturması” kapsamında siyasetçilerin gözaltına alınmasının ardından HDP ile dayanışma amacıyla başlatılan üyelik kampanyası devam ediyor. İzmir İl Örgütü’ne üye olanlardan Prof. Dr. Nilgün Toker, demokrasiden, barıştan, temel hak ve özgürlüklerden yana olan herkesi de HDP’ye üye olmaya davet etti.

HDP ile dayanışma için üyelik kampanyası kapsamında aralarında hukukçu, akademisyen ve insan hakları savunucularının olduğu 29 kişi İzmir İl Örgütü’ne üye oldu. Üye olan Prof. Dr. Nilgün Toker, “Bir arada yaşamanın ilkesi adalettir, ancak ortak bir adalet duygumuz varsa bir toplumuzdur. Adalet ilkesi, haksızlığa, zulme uğrayanı, ezileni görmenin yurttaş sorumluluğu olduğunu söyler. Bir yurttaş olarak, haksızlığı, zulmü gördüğümüzü göstermek ve itirazımızı dile getirmek sorumluluğuyla HDP’ye üye oluyorum. Bu üyeliği, haksızlığa uğrayanın yanına gitmek, ihlali gördüğümü, duyduğumu bildirmek olarak tanımlıyorum” dedi.

ÜYELERİ ZULME VE İŞKENCEYE MARUZ BIRAKILIYOR’
  
Prof. Dr. Zerrin Kurtoğlu, “Kobane soruşturması” kapsamında siyasetçilerin gözaltına alınmasının iktidarın HDP’yi sistematik kriminalize etmesinin somut bir örneği olduğunu söyledi. Kurtoğlu, siyasal aktörlerin rehin alındığını belirterek, “Üyeleri ve destekçileri zulme, işkenceye maruz bırakılıyor. Bu pervazsız, hukuksuz uygulamalar, nasıl bir rejime doğru gidildiğini göstermesi bakımından çok korkutucu. Ama daha korkutucu olanı, 6 milyon seçmeni olan bir partiye ve üyelerine yapılanları hiçbir şey yapmadan seyretmek… Çünkü aksi yönde bir irade ortaya koymadıkça, fiilen bir sorumluluk almadıkça, seyirci olmaktan öteye geçip bu hukuksuzluğa izin veriyor. Dolayısıyla siz de bu suçların ortağı oluyorsunuz” diye konuştu. 

‘BİR İNSAN VE YURTTAŞ OLARAK HDP’YE ÜYE OLUYORUM’
 
Yaşananlara seyirci kalmamak için HDP’ye üye olduğunu dile getiren Kurtoğlu, “İronik görünecek ama bir insan ve bir yurttaş olarak güvenliğim için HDP’ye üye oluyorum. Çünkü yurttaş ve insan olarak sahip olduğum haklar olmaksızın güvende olamam. HDP’ye ve HDP’lilere yönelik baskı ve zulüm, haklarımıza ve özgürlüklerimize yönelik baskı ve zulümdür; demokratik siyaset imkanının ortadan kaldırılmasıdır. Tam da şimdi HDP’ye üye olmanın anlamı, sadece HDP’ye üye olmaktan öte, demokrasi, hak, özgürlük ve gelecek mücadelesinin aktif bir üyesi olmaktır. HDP’ye sahip çıkmak, ona yönelik baskılara kalkan olmak, demokratik siyasete inanan herkesin politik sorumluluğudur” ifadelerini kullandı.
 
HDP’ye üye olanların isimleri şöyle:

“Prof. Dr. Nilgün Toker, Prof. Dr. Zerrin Kurtoğlu, Prof. Dr. Mehmet Zencir, Dr. A. Serdar Tekin, Avukat Şükran Öztürk, Dr. Nermin Biter, Avukat Ali Aydın, Aytül Uçar, Emekli Öğretmen Caner Canlı, Emekli Şirin Ulusoy, Emekli Öğretmen Ahmet Çiçek, Dr. Kader Ayyıldız, Psikolog Ayla Bilir, Psikolog Mevlüt Ülgen, Avukat Leyla Çelik Güneş, Avukat Yunus Emre Güneş, Yusuf Kösele, Hemşire Güneş Tercan, Kamil Karataş, Biyolog Bengü Laçin, Avukat Aryen Turan,  Avukat Gurbet Uçar, Avukat Abdulmecit Yıldırım, Avukat Fatma Demirer, Avukat Sozdar Ortaç, Avukat Mazlum Demirbağ, Avukat Şerife Çelik Uysal, Avukat Güneş Kırmızıgül Türe ve Avukat Güneş Kırmızıgül Türe.” 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.