İl Eş Başkanı ve 7 HDP'li tahliye oldu | JIYAN HABER

JIYAN HABER

İl Eş Başkanı ve 7 HDP’li tahliye oldu

İl Eş Başkanı ve 7 HDP’li tahliye oldu
623 views
08 Temmuz 2020 - 18:28

HDP Kocaeli il ve ilçe eş başkanlarının da aralarında bulunduğu 27 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşmasında İl Eşbaşkanı Leyla Aygün’ün de aralarında bulunduğu 8 kişi tahliye edildi. 6 kişinin ise tutukluluğun devamına karar verildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli il ve ilçe eş başkanlarının da aralarında bulunduğu 27 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması Kocaeli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu yargılanan HDP Kocaeli İl Eş Başkanı Leyla Aygün, HDP PM üyeleri Mehmet Alçınkaya ve Engin Güleser, HDP Gebze İlçe Eş Başkanları Ebubekir Çoban ve Meryem Uslu, Gebze Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Osman Kurum, HDP Darıca İlçe Eski Eşbaşkanı Kudret Davutoğlu, HDP üyeleri Kutbeddin Güneşsu, Emine Karaaslan, Mehmet Karaslan, Damla Bağcı, Mekiye Aydın, Necla Erdoğan ve Hasret Erdem Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. Tutuksuz yargılananların ve avukatların hazır bulunduğu duruşma kimlik tespiti ile başladı.

Duruşmada savunma yapan tutuklular, haklarında iddiaların mesnetsiz olduğunu belirterek tahliyelerini talep etti. Avukatların savunmasının ardından kararını veren mahkeme Engin Güleser, Leyla Aygün, Mekiye Aydın, Meryem Uslu, Hasret Erdem, Necla Erdoğan, Emine Karaaslan, Kudret Davutoğlu’nu tahliye etti. Damla Bağcı, Mehmet Alçınkaya, Mehmet Karaslan, Ebubekir Çoban, Osman Kurum, Kudbeddin Güneşsu hakkında ise tutukluluk hallerinin devamı yönünde karar verdi. Duruşma 8 Eylül’e ertelendi.

İDDİANAMEDEN

Cezaevlerinde yapılan açık ve kapalı görüşlerin suç olarak yer aldığı iddianamede, cezaevlerine gönderilen mektuplar ve bileklikler de delil olarak konuldu. Gebze ve Kandıra cezaevlerindeki yakınlarını görmek için şehir dışında gelen ailelerin karşılanması da iddianamede delil olarak yer aldı. Demokratik Toplum Kongresi(DTK) Eş Başkanı Leyla Güven tarafından 8 Kasım’da başlatılan açlık grevleri için yapılan eylemelere katılmanın da suç olarak görüldüğü iddianamede, açlık grevleri ile ilgili televizyon kanallarına demeç vermek suç sayıldı. (MA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.