Irak'tan hava saldırısı tepkisi: BMGK kararlarının ihlalidir, derhal yanıt verilmeli | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Irak’tan hava saldırısı tepkisi: BMGK kararlarının ihlalidir, derhal yanıt verilmeli

Irak’tan hava saldırısı tepkisi: BMGK kararlarının ihlalidir, derhal yanıt verilmeli
199 views
12 Ağustos 2020 - 12:11

Irak ordusunun 2 komutanı ve 1 askerin yaşamını yitirdiği Türkiye’nin hava saldırısına merkezi ve bölgesel hükümetten tepki geldi. BMGK’ye çağrı yapıldı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınır hattında düzenlenen ve Irak ordusunun 2 komutan ile bir askerinin yaşamını yitirdiği saldırıyla ilgili Türkiye’ye tepki yağdı. Irak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü yaptığı açıklamada, saldırıyı şiddetle kınadı. Irak’ın toprak egemenliğinin ve Birleşmiş Milletler sözleşmesinin ihlal edildiği belirtilen açıklamada, saldırının komşuluk hukukuna da aykırı olduğu vurgulandı. 

AKAR ZİYARETİ İPTAL EDİLDİ 

Irak hükümeti de, Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Bağdat’a yapacağı ziyareti, saldırı nedeniyle iptal etti. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait Silahlı Hava Araçları’nın (SİHA) dünkü saldırısını kınayan Irak Dışişleri Bakanlığı, “Türkiye’nin mütekerrir askeri ihlalleri Irak egemenliğini, uluslararası hukuku ve Birleşmiş Milletler sözleşmesini ihlal etmektedir” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’ne güçlü bir protesto notası verileceği belirtilen bakanlık açıklamasında, “Türkiye’nin ihlallerine karşı açık ve birden fazla seçeneğimiz bulunuyor” denildi. 

BMGK’YE ÇAĞRI

3’üncü Tugay Komutanı Zübeyir Hali ve sınır birliklerine bağlı 2’nci Alay Komutanı Muhammed Reşid ile bir askerin yaşamını yitirdiği hava saldırısına bir tepki de Irak parlamentosundan geldi. Irak Parlamentosu 1’inci Başkan Yardımcısı Hasan Kerim Kabi, bombardımanın Ankara ile Bağdat arasındaki tarihi bağları ciddi bir şekilde zedelediğini ifade ederek, saldırıyı Irak’ın egemenliğinin ihlali olarak nitelendirdiklerini vurguladı.

Saldırıyı şiddetle kınayan Kabi, Irak hükümetinin Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’ni çağırarak, Ankara’ya “güçlü bir mesaj verilmesi gerektiğini” dile getirdi. Kabi, “Bu saldırıların tekrarlanması tüm uluslararası hukukun ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının açık bir ihlalidir. Bu ihlallere derhal yanıt verilmelidir” dedi.

KÜRDİSTAN HÜKÜMETİNDEN AÇIKLAMA 

IKBY hükümeti de Türkiye’nin hava saldırısına tepki gösterdi. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye ve PKK’nin savaş ve çatışmalarını Kürdistan Bölgesi ve Irak toprakları dışına taşımaları gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz” denildi.

Türkiye’ye ait SİHA’ların dün saat 14.45 sıralarında Federe Kürdistan Bölgesi’nin Sidekan nahiyesinde düzenlediği hava saldırısında, Irak ordusuna bağlı 3’üncü Tugay Komutanı Zübeyir Hali Taceddin ve sınır birliklerine bağlı 2’nci Alay Komutanı Muhammed Reşid Süleyman ile bir asker yaşamını yitirmiş, Irak ordusu komutanlarından Hüsameddin Abdurrahman Hasan ise yaralanmıştı. (MA)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.