İran'da üç gencin idam kararları durduruldu | JIYAN HABER

JIYAN HABER

İran’da üç gencin idam kararları durduruldu

İran’da üç gencin idam kararları durduruldu
500 views
15 Temmuz 2020 - 23:13

CHP Milletvekili İbrahim Kaboğlu, İran’da protesto gösterilerine katılan, Türkiye’nin ise İran’a iade ettiği üç gencin idamının yaptıkları itiraz sonucu şimdilik durdurulduğunu açıkladı. 

Kaboğlu, İran’da Kasım 2019’daki protestolarda kundaklama eylemlerinden sorumlu tutuklan Muhammed Recebi (25), Sait Temcidi (27), Amir Hüseyin Muradi (25) isimlerindeki üç genç hakkında verilen idam cezasına yaptıkları itirazların sonuç verdiği ve idamların şimdilik durdurulduğu bilgisini paylaştı. 

escort pendik

Kaboğlu, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “İran’da haklarında idam kararı verilen üç gencin idamının durdurulması için yaptığımız çağrılar şimdilik karşılık buldu. İdam kararları durduruldu” dedi. 

Kaboğlu, üç gencin idamıyla ilgili yetkililere Farsça ve İngilizce altyazılı şu söylerle çağrıda bulunmuştu: 

“Muhammed Recebi, Sait Temcidi, Amir Hüseyin Muradi isimlerindeki üç genç, Kasım 2019 protestolarındaki kundaklama eylemlerinden sorumlu tutulan bu üç gencin ikisi Türkiye’ye kaçmış, Türkiye’den sığınma talep ettikleri halde İran’a iade edilmiş. Nitekim üç genç idam cezasına mahkum edilmiş bulunuyor. Türkiye makamları İran’da ifadelerin işkenceyle alındığını ve idam cezasının bulunduğunu bile bile bu gençleri iade ettiler. Oysa Türkiye’de idam cezası bulunmadığı için uluslararası yükümlülükler çerçevesinde sığınma talep eden iki genci iade etmemek durumundaydı. Bu açıdan bizim makamları, TBMM Başkanlığı, Cumhurbaşkanını ve Adalet Bakanını, İran makamlarını bu idam cezasını uygulamak yerine bu üç gencin adil bir şekilde yargılanmasını göreve devam ediyorum.” (ANKA)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.