Irmak ve Tuncel’den süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi

HDP eski Milletvekili Selma Irmak ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Sabahat Tuncel yarın açlık grevine başlıyor.

Irmak ve Tuncel’in avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamaya göre açlık grevi “PKK lideri Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle süresiz ve dönüşümsüz olacak.”

Irmak ve Tuncel’in, avukatları Bülent Aşa tarafından Kandıra Cezaevi önünde okunan açıklamaları şöyle: 

Leyla Güven arkadaşımızın başlattığı süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi 68. gününde. Bütün cezaevlerinde yeni katılımlarla direniş büyüyerek devam ediyor. Güven’in talebi bireysel değil, toplumsal bir taleptir. Milyonlarca Kürdün ve demokrasi, barış ve özgürlük isteyen milyonların talebidir. Sayın Öcalan’ın kardeşi ile yapmış olduğu yarım saatlik görüşme önemlidir. Ancak bu tecrit ve izolasyon politikasının son bulduğu anlamına gelmemektedir. Mutlak tecrit ve izolasyon politikasının son bulması için bizler de 15 Ocak’tan itibaren süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başlıyoruz. Mutlak tecrit son bulana kadar eylemimizin devamı konusundaki kararlılığımızı belirtmek istiyoruz. Tüm demokrasi güçlerini açlık grevi direnişçilerinin taleplerinin karşılanması için dayanışma ve mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.