Türkiye’nin cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi İstanbul ve Ankara’da protesto edildi. İstanbul’da Kadıköy’de buluşan kadınlar, “Sözleşmeyi uygula, kadını yaşat” sloganları attı. Ankara’da ise kadınların Kızılay’daki protestosuna izin verilmedi. Gruptan gözaltına alınanlar oldu.

İstanbul Sözleşmesi’nin ilk imzacısı olan Türkiye’nin, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle sözleşmeden çekilme kararı kadın örgütlerinin sert tepkisine neden oldu. 

Kadınlar, İstanbul ve Ankara’da meydanlara çıkarak kararı protesto etti.

Kadın Meclisleri’nin “Kararı geri çek sözleşmeyi uygula” çağrısıyla Kadıköy Rıhtım Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar kararı protesto etti. “Sözleşmeyi uygula, kadını yaşat”, “Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula” sloganları atan kadınlar “İstanbul Sözleşmesi’nin her bir maddesinde öldürülen kadınların kanı var. Biz bir kişinin lafıyla sözleşmeyi geri çektirmeyeceğiz. Hep birlikte mücadele ederek bu kararı geri çektireceğiz” dedi.

Ankara’da ise karara tepki gösteren kadınlar Kızılay’da buluştu. Polis, yaklaşık 50 kişilik grubun eylemine izin vermezken gruptan gözaltına alınanlar oldu. (Cumhuriyet, Fotoğraf: Duvar)