Kadınlara yönelik operasyonlar Batman'da protesto edildi | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Kadınlara yönelik operasyonlar Batman’da protesto edildi

Kadınlara yönelik operasyonlar Batman’da protesto edildi
334 views
14 Temmuz 2020 - 14:18

Diyarbakır’da sabah saatlerinde polislerce evlere düzenlenen baskınlarda çok sayıda kadının gözaltına alınması Batman’da gerçekleştirilen basın açıklamasıyla protesto edildi.

HDP Batman il binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına HDP Batman İl Başkanları Fatma Ablay, Ömer Kulpu ve partililer katıldı. Açıklamada ”gözaltındaki arkadaşlarımızın verdiği mücadele bizim de mücadelemizdir. Bizi yok sayanlara boyun eğmedik, eğmeyeceğiz, itaat etmedik, etmeyeceğiz. Sesimizi kısmak isteyenlere karşı “Varız, Buradayız” dedik; olmaya devam edeceğiz” denildi.

Açıklama metnini okuyan HDP Batman İl Eş Başkanı Fatma Ablay, AKP-MHP erkek ittifakının kadın düşmanı politikaları her geçen gün artarak devam ediyor. Her sabah Kürtlere, kadınlara ve muhaliflerin evlerine yapılan baskınla uyandığımız bu ülkede; bu sabah yine bir siyasi soykırım operasyonu gerçekleşti.

Diyarbakır ve Antep’te sabah saatlerinde yapılan baskınlarda; aralarında Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan, Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü ve Jinnews editörü Ayşe Güney, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) Eşbaşkanı Elif Haran, Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) üyesi Rabia Ataş, Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi Panayır Çelik, HDP Yenişehir eski İlçe Eşbaşkanı Demet Özkaran, Zekiye Güler, Figen Ekti, Rabia Ateş, Ronda Bat, Rozerin Çatak, Emine Kaya, Dilan Yakut ile Güneş Özel’in de bulunduğu çok sayıda kadın, iktidarın kadın düşmanı politikaları sonucu gözaltına alındı.

GÖZALTILAR VE TUTUKLAMALAR MÜCADELEMİZİ BASTIRAMAYACAK

Gözaltına alınan arkadaşlarımız, kadınların bin bir emekle yarattığı bir kurum olan TJA çatısında yıllardır kadın özgürlük mücadelesi yürüten; siyasette, medyada, sendikada kadın rengini hakim kılmaya çalışan arkadaşlarımız. Kürt kadın hareketine yönelik bu saldırı ve faşist politikalar ilk değil, AKP-MHP erkek ittifakının ne zaman sıkışsa kadın iradesine saldırdığını rehin tutulan arkadaşlarımızdan biliyoruz. Biz kadınlar için gözaltı ve tutuklamanın; mücadelemizi bastırmak, bizleri yıldırmak anlamına geldiğini de çok iyi biliyoruz.

Erkek egemen anlayışa karşı mücadele etmek için yola çıkarken irademizi tanımayanlarla, bizleri yok sayanlarla, karşılaşacağımızı çok iyi biliyorduk. Ancak; öğrenemedikleri bir şey var ki o da bizim direnişimizi hiçbir iktidarın alaşağı etmediği ve bastıramadığıdır. Bizi geçmişte yok sayan bu erkek egemen anlayışın devamcısı olan AKP de siyasi soykırım operasyonları ile bizleri yıldıracağını sanıyorsa en büyük yanılgı içine düşmüş demektir.

ÖZGÜRLÜK MÜCADELEMİZDEN GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ

Biz kadınlar; AKP ve onun ortağı olan MHP’nin; toplumu baskı, sindirme ve biat ettirme siyasetine karşı aldık elimize umudu ve topluma sunmak için yola çıktık. İşte; iktidarın en büyük korkusu da kadınlar öncülüğünde gelişen bu direniş ve mücadele azmidir.

Kadın düşmanı politikalarında ısrar eden AKP-MHP şunu çok iyi bilsin ki; Biz Kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin fesh edilmek istenmesine, çocuk istismarının “evlilik” adı altında meşrulaştırılmasına, kayyımcı zihniyete, infaz yasasına karşı sokakları terk etmeyeceğiz. Saldırgan, faşist, militarist, cinsiyetçi erkek anlayışlara karşı özgürlük mücadelemizden bir an olsun geri adım atmayacağız.

Bir kez daha söylüyoruz; gözaltındaki arkadaşlarımızın verdiği mücadele bizim de mücadelemizdir. Bizi yok sayanlara boyun eğmedik, eğmeyeceğiz, itaat etmedik, etmeyeceğiz. Sesimizi kısmak isteyenlere karşı “Varız, Buradayız” dedik; olmaya devam edeceğiz.

Hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.