Kayıp yakınları, yasak nedeniyle tekrar şube binasında bir araya geldi « Jiyan Haber

SON DAKİKA

Jiyan Haber

“Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eylemlerinin 427'nci haftasında adalet arayışlarını sürdüren Batmandaki kayıp yakınları, Batman Valiliğinin eylemlerini tekrar yasaklaması nedeniyle şube binası da biraraya geldi. Kayıp yakınları bu hafta 1993 yılında faili meçhul cinayetle yaşamını yitiren Mehmet Yaşar'ın hikayesini okudu.

Batman Valiliği’nin tekrar yasak kararı getirmesinin ardından Kayıp yakınları İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi ile birlikte her Cumartesi olduğu gibi bu hafta da İHD Batman Şube binasında bir araya geldiler. Kayıp yakınları her hafta olduğu gibi bu hafta da kaybedilen yakınlarının fotoğrafını taşıdı. Geçen hafta eylemlerini Gülistan Caddesi'nde gerçekleştirdiklerini ancak Batman Valiliği tarafından tekrar yasak getirildiğini hatırlatan İHD Batman Şubesi Eşbaşkanı Devran Yıldız, eylemlerini şube binasında sürdürmeye devam edeceklerini belirterek, valiliğin bir an önce yasağı kaldırması gerektiğini ifade etti. Yıldız'ın ardından ise İHD Şube Sekreteri Zeki Tangüner ise 31 Temmuz 1993 yılında Batman-Midyat garajında minibüsten indiği sırada faili meçhul cinayetle yaşamını yitiren Mehmet Yaşar'ın hikayesini oğlu Sabahattin Yaşar'ın babası için yazdığı satırlardan okudu.

CİNAYETİN ÜSTÜ KAPATILDI

Tangüner, Mehmet Yaşar'ın oğlu tarafından babası ile ilgili verdiği bilgilerde babası faili meçhul cinayetle yaşamını yitirdiği zaman kendisinin 14 yaşında olduğunu ifade ederek şunları paylaştı: "

31.07.1993 tarihinde gün ortasında insanlardan yürünemeyecek bir ortamda faili meçhul cinayete kurban gitti. Babam öldürüldüğünde ben 14 yaşında idim. Annem en küçük kardeşime hamileydi. Olaydan sonra açılan soruşturma dosyası nerdeyse daha cinayetin kırkı bile çıkmadan 4 ay sonra kapatıldı. Verilen dilekçelerde cinayetin politik nedenlerle işlendiğine ilişkin itirazlarımıza rağmen söz konusu cinayet aydınlatıl(a)madı."

Tangüner son olarak adalet taleplerini yinelerken, açıklama ise beş dakikalık oturma eyleminin ardından son buldu.

          

02 Şubat 2019 - 10:15 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.
Etiketler :
İLGİLİ HABERLER
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Kayıp yakınları, yasak nedeniyle tekrar şube binasında bir araya geldi

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON DAKİKA