Kılıçdaroğlu: Ortada AK Parti kalmadı, sadece Erdoğan konuşuyor | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Kılıçdaroğlu: Ortada AK Parti kalmadı, sadece Erdoğan konuşuyor

Kılıçdaroğlu: Ortada AK Parti kalmadı, sadece Erdoğan konuşuyor
176 views
10 Temmuz 2020 - 22:55

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı için “Bizi bir araya getiren Erdoğan’ın yaptığı yanlışlardır” diyerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gidici olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu “Ortada AK Parti kalmadı. Sadece Erdoğan konuşuyor. Bir kişi devletin bütün kurumlarına egemen. Hakim dinlemiyorsa görevinden alınıyor. Kendi beğendiği bir yargıcın atandığını görüyoruz. Bu tablo bizi rahatsız ediyor. Onlardan kopan iki partiyi de rahatsız ediyor bizleri de…” diye konuştu.

Millet İttifakı için, “Bizi bir araya getiren Erdoğan’ın yaptığı yanlışlardır” diyen Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’ın gidici olduğunu biliyorum…” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu  sosyal medya platformu Youtube’da “Bir Ülke Bir Kent” adlı bir kanala canlı yayın konuğu oldu. Gazeteci Duygu Demirdağ moderatörlüğünde Deniz Zeyrek, İsmail Saymaz ve Ali Haydar Fırat’ın sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, TBMM’de barolara ilişkin yapılması tartışılan düzenlemeden Sakarya’da çok sayıda insanın ölümüne neden olan havai fişek patlamasına; Fatih tablosunun Türkiye getirilmesinden İstanbul Sözleşmesi’nin iptaline değin gündemi değerlendirdi.

Millet İttifakı için, “Bizi bir araya getiren Erdoğan’ın yaptığı yanlışlardır” diyen Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’ın gidici olduğunu biliyorum…” dedi.

İBB GENEL SEKRETERİ TARTIŞMASI

Kılıçdaroğlu, İBB Genel Sekreterliğine ziraat Bankası eski Genel Müdürü Can Akın Çağlar’ın getirilmesi üzerinden Ekrem İmamoğlu’na yönelik yapılan eleştirilere şu yanıtı verdi:

“Ekrem Bey’i eleştirenler şuna baksınlar. Onların 25 yılda yapamadıklarını Ekrem Bey 1 yılda yaptı. Önümüzdeki dönem daha da güzel şeyler yapacak, ben buna inanıyorum. Genel sekreter üzerinde yapılan tartışmaları doğru bulmuyorum. Yapay bir tartışma. Biz Ekrem Bey’in İstanbul için geliştirdiği projelere ve yarattığı kaynaklara bakıyorum. Genel Sekreter, Ekrem Bey’in talimatı dışında ne yapacak? Kararları sadece Ekrem Bey vermiyor, bir kadrosu var ve kararlar o şekilde alınıyor. Diğer belediyelerde de durum böyle. Bir bürokrat üzerinden Ekrem Bey’i eleştirmeyi doğru bulmuyorum.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu’nun İBB Genel Sekreteri olarak atanan Çağlar’ı batık kredinin sorumlusu olarak göstermesi hakkında yöneltilen “8 yılda ne değişti” sorusuna da Kılıçdaroğlu’nun yanıtı şu oldu:

“Aykut Bey beni aradı. Böyle bir müfettiş raporu geldiğini ve bu raporu basın toplantısı ile kamuoyu ile paylaştığını ifade etti. Daha sonra Sayın Çağlar Aykut Bey’in yanına geliyor ve tüm belgeleri ortaya koyuyor. ‘Göreceksiniz yargıya gideceğim ve aklanacağım’ diyor ve yargıya gidip aklanıyor. İşin gerçeği bu. Aykut Bey’in bana aktardığı bu.”

‘AK PARTİ KALMADI’

Kılıçdaroğlu’nun gazetecilerin sorularına verdiği diğer yanıtlar kısaca şöyle;

Bizi bir araya getiren Erdoğan’ın yaptığı yanlışlar… Ekonomide yaşadığımız dram. Kaynakların nerelere gittiğinin bilinmemesi.

Ortada AK Parti kalmadı. Sadece Erdoğan konuşuyor. Bir kişi devletin bütün kurumlarına egemen. Hakim dinlemiyorsa görevinden alınıyor. Kendi beğendiği bir yargıcın atandığını görüyoruz. Bu tablo bizi rahatsız ediyor. Onlardan kopan iki partiyi de rahatsız ediyor bizleri de…

Ortak söylem demokrasi. Önümüzdeki seçimlerde ben Erdoğan’ın gidici olduğunu biliyorum zaten.

‘Beni seçin ülke uçacak’ diyordu ülke uçuyor ama yokuş aşağı uçuyor…

FATİH TABLOSUNUN TÜRKİYE’YE GETİRİLMESİ

Tablonun Türkiye’ye getirilmesinden mutluyum. Londradaki İBB tarafından satın alındığını duyuduğumda hepimiz mutlu olduk. Önemli bir tablo. Değeri parayla ölçülebilecek gibi değil.

BARO BAŞKANLARININ DİRENİŞİ

20 Temmuz sivil darbe döneminde yaşıyoruz. Polisten bir etten duvar ve Baro Başkanlarının duvarda oturması… Bu tablo yargının vesayet altında olduğunu gösteriyor. Devlet etki ve tepkiyle yönetilmez. Devlet akılla bilgi birikimle yönetilir.

Avukatlar düşüncelerini bildirmiştir. Baro Başkanlarının içinde değişik siyasi görüşlerde başkanlar da var. Bu devleti tahrip yasasıdır. Ben Erdoğan’ın Büyük Ortadoğu Proejesi Eşbaşkanı olmaya devam ettiğini düşünüyorum. Milleti kurumları bölüyorlar. Erdoğan’ın görevi bu zaten. Egemen güçlerin taleplerini yerine getiriyorlar.

Erdoğan bugüne kadar bu ülkeye en büyük zararı veren kişidir.

Rejim değişti zaten. Saray rejimi var. Bakanlar da memur gibi çalışıyorlar. Müsteşarlıkları kaldırıp yerine bakan koydular. Parlamentoya sorumlular mı? Değil. Bir kişi sorumlu o da kim? Erdoğan.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ TARTIŞMASI

Değişeceğini sanmıyorum. Gündemi değiştirmek için söylendi bence. Kadın kuruluşlarıyla yaptığım görüşmelerde bunları ifade ettim. Uluslararası bir sözleşmeyi imzaladıktan sonra ‘ben imzaladım ama siz beni kandırdınız’ demek mümkün mü? Allah aşkına amaç gündemi kötü giden ekonomiden, işsizlikten çıkarabilmek.

HAVAİ FİŞEK FABRİKASINDA PATLAMA

Türkiye’de insan hayatı çok ucuz. Ülke bir felaket ülkesi olmaya başladı. Önlem alın diyoruz. Alınmıyor. Patlayıcılar, yangın bitti diyoruz. Meğer başka şeyler de varmış. Ya taşıyorsunuz önlem aldınız mı? Askerler neden orada? Birileri talimat vermiş. Ölenlerin haklarını kim savunacak? Biz savunacağız. Bundan sonra olmaması için çaba harcamalıyız.

Ve moral yemeği düzenlediler. İnsanlar hayatlarını kaybettiler; insanlar sorunları tartışsın, iş adamına moral olsun diye yemek vereceksiniz? Bu insanlar devletin ne demek olduğunu bilmiyorlar. Kendi kafalarına göre yaptıkları işin maliyeti var mı? İktidara yakınsa 0 maliyet. Ama yakın değilse burunlarından getirirler.

AYASOFYA KARARI

İbadete açılsın açılmasın yıllardır tartışılıyor. Müze ibadethaneye dönüştürülecek. Bunu siyasi rant alanına dönüştürmek yanlış. Bizim reddedeceğimizi düşündüler. Hayır, yaparsan yap. Bu bir yönetim anlayışıdır. İsteyen gitsin namazını kılsın.

CUMURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI

Paralel yapı var zaten orada. Bir kolda iki karpuz taşınmaz. Hem bu düzene karşı çıkacaksınız hem de ben de orada olacağım diyeceksiniz. Ben bunu kabul etmiyorum.

Bi kararlılığım var. Yüzyıl sonra Cumhuriyet’i gerçek anlamda demokrasiyle taçlandıracağım.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.