Kılıçdaroğlu'ndan Kavala ve Demirtaş mesajı: 'Sanıyor ki Kavala da Demirtaş da ben ettim sen etme diyecekler. Asla demezler. ' | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Kılıçdaroğlu’ndan Kavala ve Demirtaş mesajı: ‘Sanıyor ki Kavala da Demirtaş da ben ettim sen etme diyecekler. Asla demezler. ‘

Kılıçdaroğlu’ndan Kavala ve Demirtaş mesajı: ‘Sanıyor ki Kavala da Demirtaş da ben ettim sen etme diyecekler. Asla demezler. ‘
276 views
08 Eylül 2020 - 14:52

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Seni başkan yaptırmayacağız” dediği için cezaevine konulduğunu dile getiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iş insanı Osman Kavala’nın da Cumhurbaşkanı Erdoğan istediği için içeride olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, “Sanıyor ki Osman Kavala da Selahattin Demirtaş da ben ettim sen etme diyecekler. Asla demezler. Haksız yere içeride tutulanlar içeride kaldıkları süreyi göğüslerinde hep bir şeref madalyası olarak taşıyacaklardır” dedi.

Parti Meclisi toplantısı öncesi gündeme dair açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, yarın görülecek olan Odatv davasının siyasi intikam davası olduğunu, cezaevindeki gazeteci, siyasetçi, aktivist tutukluların Erdoğan’a biat etmedikleri için içeride olduklarını belirtti. Coronavirus salgınına ilişkin yönetime eleştiriler yöneltti.

Kılıçdaroğlu gündeme ilişkin şunları söyledi:

‘ERDOĞAN DOKTOR DEĞİL, NE TALİMATI VERİYOR SİZE?

“Bu rakamların gerçek olmadığını ben de, siz de, doktorlar da biliyor. Ama ne olursa olsun bizler mücadelemizi sürdüreceğiz. Hastaneler, yoğun bakımlar tıka basa dolu. Bu devletin, ülkenin iyi yönetilmediğini gösteriyor. Bilim Kurulu’nun sözcüsü yok her kafadan bir ses çıkıyor. Vatandaş bu kişilerin çelişkili sözlerine tanık oldu. Bu süre içinde sürekli muhalefet yapmamaya, hükümeti doğru yönlendirmeye çalıştık. Ama ne yazık ki Sağlık Bakanı bir süre sonra bütün güveni yitirdi. Çünkü ‘sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla…’ dedi. Sayın Cumhurbaşkanı doktor değil ki. Erdoğan ne talimatı veriyor size? Bu talimattan sonra olaylar tamamen güvensiz bir ortama sürüklendi. Bugün vaka sayıları da ölümler de gerçeği yansıtmıyor, bunu herkes biliyor.

‘18 YILDIR ÜLKE YÖNETİYOR, 5 MASKEYİ DAĞITAMIYOR’

“18 yıldır bu ülkeyi yöneten bir kişi 5 maskeyi dağıtamıyor. 5 maskeyi dağıtamayan bir siyasal iktidarın Türkiye’yi bu buhrandan çıkarmasının imkanı yoktur. “

Gerçek Gündem’de yer alan habere göre Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Saray’dan Türkiye farklı mi görünüyor? Bu kadar kısır, bu kadar öngörüsüz, bu kadar basiretsiz bir yönetim Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilktir.”

‘YATSINLAR KALKSINLAR CHP’Lİ BELEDİYELERE DUA ETSİNLER’

“Herkesi kendi köleleri olarak görüyorlar. Bu mantıkla devlet yönetilmez, bu mantıkla bir ülke ancak felakete sürüklenir. Bunlar yatsınlar kalksınlar CHP’li belediyelere dua etsinler. Eğer bu ülkede bir infial yoksa bunun sebebi CHP’li belediyelerin bütün engellemelere rağmen hiçbir ayrım yapmadan hizmet yapmasıdır. Yardım paraya bile el koydular bunlar, bunların bu dünyada yatacak yeri yoktur!”

‘SARAYDA 1168 LİRAYA ÇALIŞAN VAR MI?’

“Ekonomik buhran giderek derinleşiyor. Erdoğan’a sesleniyorum, senin sarayında ve senin beslemelerinin hanelerinde 1168 lirayla çalışan var mı? Birden fazla aylık alanlar varken 1168 liraya yüz binleri mahkum ettin. Sonra da ortaya çıkıp ‘Türkiye güçlüdür’ diyorsun, sen güçlüsün! Yargıyı, parlamentoyu arkana aldın. Bu güç geçici, bu millet sandığa gidecek ve seni yolcu edecek.”

‘TRUMP’TAN KORKUYORSUN, GÜCÜN YETMİYOR’

“Erdoğan’ın yaptığı 83 milyona zulümdür. Borç ödemek için yeniden borçlanacaklar. Bu yılın ilk 7 ayında bütçe açığı 139 milyar TL. Olmayan para harcanmış. Cumhuriyet tarihinin en büyük bütçe açığı. Borç alan emir alır. Trump’ın bir dediğini asla iki yapamaz. Papazı nasıl bıraktı bir talimatla… Bırakmasa ‘senin mal varlığını incelerim’ diyor. Ben bunu söylediğimde benim aleyhime tazminat davası açıyorsun. Niye Trump’a açmıyorsun? Açamaz, korkar çünkü gücü yetmez. Dolar 7 lirayı aşmasın diye 105 milyar dolar para sattılar. 105 milyar doları kim aldı? Bir avuç dolar lobisi elemanı. Bunların tamamı köşeyi döndü. Erdoğan’a ve damadına soruyorum: Türkiye’yi bu ekonomik buhrandan nasıl çıkaracağını madde madde açıkla. Ben de vatandaş da bunu bekliyor. Bu buhrana sen soktun, nasıl çıkaracağını çık millete anlat.”

‘BARIŞ PEHLİVAN, MURAT AĞIREL BOŞU BOŞUNA YATIYOR’

Libya’da ölen MİT mensubunun haberi nedeniyle tutuklanan gazetecilere ilişkin de konuşan CHP lideri şunları dile getirdi:

“Barış Pehlivan, Murat Ağırel. Efendim bunların suçu çok önceden açıklanmış bir MİT mensubunun kimliğini açıklanması oldu. Erdoğan açıkladı, definin yapılacağı yerde muhtar çağrı yaptı. Ve bunları Odatv yayınladı. Erdoğan açıklıyor, milletvekili açıklıyor, muhtar açıklıyor suç değil ama Odatv’de yayınlanınca suç. Barış Pehlivan, Murat Ağırel boşu boşuna içeride yatıyor. Devletin en mahrem bilgilerini terör örgütüne açan Kozmik Oda’yı açan Erdoğan’dır. Devletin bütün bilgilerinin yabancı servislere gitmesinin sebebi de Erdoğan’dır. Tutukluluk nedenleri ne? Kaçma şüpheleriymiş. Suçlular kaçar, bunlar suçlu değil ki.

Müyesser Yıldız, Ankara’da hapiste… İşin garip tarafı, hala iddianamesi hazırlanmıyor. Neden hazırlanmıyor, Trump’ın Merkel’in mi telefon etmesi lazım. Kimin bir günde yargılanıp Almanya’ya gönderildiğini herkes biliyor. Aynı şekilde Erdoğan’ın emirlerinin dışına çıkmayan RTÜK de Tele 1’e 5 gün kapatma cezası veriyor. Suçu ne; gerçekleri halka anlatmak… Gerçeklere tahammül edemiyorlar, korkuyorlar. Kimin gücüyle RTÜK’ün gücüyle.”

‘DEMİRTAŞ VE KAVALA BUNU ŞEREF MADALYASI OLARAK TAŞIYACAK’

“Osman Kavala neden içeride? AİHM hak ihlali var diyor. Erdoğan istedi diye içeride. Selahattin Demirtaş… AİHM tahliye edilmesi lazım diyor. Anayasa’ya göre de AİHM kararlarının iç hukuka üstünlüğü var. Erdoğan diyor ki uygulamayın. Niçin? Selahattin Demirtaş (17 Mart 2015 tarihindeki Meclis grubu konuşmasında) ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ dedi. Madem sen beni yaptırmayacaksın o zaman içeride kalacaksın diyor. Sanıyor ki Osman Kavala da Selahattin Demirtaş da ben ettim sen etme diyecekler. Asla demezler. Haksız yere içeride tutulanlar içeride kaldıkları süreyi göğüslerinde hep bir şeref madalyası olarak taşıyacaklardır. Adaletsizliğe karşı en büyük mücadeleyi bedel ödeyerek biz yerine getirdik diyeceklerdir.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.