Koşullar, gençleri yalnızlığa itiyor: Gençler, Batman’ı terk etme eğiliminde « Jiyan Haber

SON DAKİKA

Jiyan Haber

Koşullar, gençleri yalnızlığa itiyor: Gençler, Batman’ı terk etme eğiliminde

Koşullar, gençleri yalnızlığa itiyor: Gençler, Batman’ı terk etme eğiliminde
Bu haber 04 Şubat 2019 - 8:21 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

Reel Araştırma ve Danışmanlık Şirketi tarafından geçtiğimiz günlerde Batmanlı gençler üzerine yapılan  “Gençlik Profilinin Belirlenmesi, Gençlerin istek ve Beklentilerinin Belirlenmesi Araştırması” isimli anket çalışmasının sonuçlarını açıklandı. Araştırma sonuçlarında Batmanlı gençlerin ekonomik, toplumsal ve psikolojik koşullardan dolayı yalnızlığı tercih ettiği ortaya çıkarken, gençlerin iş, istihdam ve kültürel alanlarının olmayışı ve psiko-sosyal destek görmemekten kaynaklı yine aldıkları eğitimin kendilerine bir fayda sağlamadığı düşüncesinde olarak Batman’ı terk etme eğiliminde oldukları belirlendi.

Çıkan sonuçları Jiyanhaber’e değerlendiren Reel Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Recep Doğmuş, Gençlerle ilgili çıkan sonuçların Batman’ın ciddi bir ‘Beyin göçüyle’ karşı karşıya olduğuna dikkat çekerken, psikolog Mizgin Şimşek ise gençlerin içinde yaşadığı aile ve toplumda anlaşılmama duygusundan dolayı yalnızlığı tercih ettiğini söyledi. Batmanlı gençler ise kendilerine istihdam, kültürel ve sportif alanların olmayışı ile psiko-sosyal destek alamamaktan kaynaklı yalnızlığı tercih ettiklerini belirtti.

BATMANLI GENÇLER ÜZERİNE YAPILAN İLK ARAŞTIRMA

Batman’da bireylerin içinde yaşadıkları toplumun sosyal, ekonomik, eğitim gibi koşulları üzerine saha araştırmaları yapan Reel Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Recep Doğmuş, Batman’da gençler üzerine ilk defa böyle bir araştırma yaptıklarını paylaşırken, Batmanlı gençlerle ilgili gerçek ve güvenilir bilgiyi tespit etmek ve bununla beraber yaşadığı  toplum içerisindeki sorunlarının ne olduğu,  buna karşı ise çözümler üretmek  amacıyla araştırmayı yaptıklarını ifade etti.

‘ARAŞTIRMA BATMAN GENELİNDE YAPILDI’

Doğmuş, araştırmayı Batman genelinde 15 ile 29 yaş aralığında 750 gençle yüzyüze görüşerek, cinsiyet eşitliğini dikkate alarak ve sorular sorarak gerçekleştirdiklerini bunla beraber gençlerin eğitim, toplumsal, aile ile ekonomik koşullarına yönelik sorular sorulduğunu söyledi. Araştırmada en çok üzerinde durdukları konunun gençlerin eğitim koşulları olduğunu belirten Doğmuş, araştırmada elde ettikleri sonuca göre gençlerin yüzde 44’ünün yaş ilerledikçe eğitime devam etmediklerini tespit ettiklerini aktardı. 

GENÇLERİN YÜZDE 40’INDA AİLESİNİN DÜZENLİ GELİRİ VAR AMA KENDİSİNİN YOK

Doğmuş, her 5 gençten 1’inin hem kendisinin hem de ailesinin düzenli bir geliri olmadığını söylediğini belirtirken, gençlerin yüzde 40’ında ailesinin düzenli bir geliri var ama gencin düzenli bir geliri  olmadığının ortaya çıktığını paylaşarak, ekonomik durumun gençler üzerindeki olumsuz etkisine değindi.  

BATMAN, ‘BEYİN GÖÇÜYLE’ KARŞI KARŞIYA

“Yine gençlerin yüzde 43’unun eğitim süreci bittikten sonra Batman’da çalışıp yaşama gibi bir düşüncesi  yok” diyen Doğmuş, yaklaşık olarak  2 gençten 1’inin  eğitimi bittikten sonra Batman’da ayrılmayı düşündüğünü ve Batman’ın ciddi şekilde bir ‘Beyin Göçü’ ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekerken, bu durumun  üniversite mezunu gençler arasında daha fazla olduğunun altını çizdi.  

YÜZDE 58’İ ALDIĞI EĞİTİMİN KENDİSİNE FAYDA GETİRMEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

Gençlerin aldığı eğitim konusunda ciddi sonuçlar ortaya çıktığını paylaşan Doğmuş, gençlerin yüzde 25’lik bir kısmının aldığı  eğitimin kendisine bir faydası olacağını düşünürken,  yüzde 58’inin de kendisine bir imkan sağlamayacağını dile getirdi. Doğmuş bununla beraber, gençlerin yaklaşık yüzde 69’unun Batman’da kaliteli bir eğitim olmadığını düşünerek, Batman’dan gitmeyi beraberinde getirdiğine işaret etti. 

İSTİHDAM VE İŞ ALANI OLMADIĞI İÇİN GENÇLER BATMAN’I TERK EDİYOR

Gençlerin aldığı eğitimin kendisine bir meslek sağlamayacağını düşünenlerin oranının yüzde 33 olduğunu söyleyen Doğmuş, ekonomik olarak işsizlik sorununun Batman’da yüksek olduğunu ifade ederek, bununla beraber gençlerin psikolojik olarak yaşadıkları yalnızlığa dikkat çekti.  Doğmuş sözlerini şöyle sürdürdü: “İş ve istihdam alanı olmadığı için gençlerin çoğunluğu eğitim bittikten sonra Batman’ı terk etmeyi düşünüyor. Ekonomik anlamdaki problem, özellikle işsizlik oranının fazla olduğu bir il olan Batman’da dile getiriliyor olması bir gerçek, bunun dışında psikolojik olarak içerisinde bulunmuş oldukları durum, bence dikkat çekilmesi gereken  bir husus.”

‘OLUMSUZ BİR OLAYDA YALNIZ KALMAYI TERCİH EDİYORLAR’

Gençlerin kötü bir olay yaşadığında kendi içinde yalnız kalarak, hiç kimse ile paylaşmayarak bunu çözme noktasında olduğunu dile getiren Doğmuş, “Gençlere ‘ruhsal anlamda kendilerini nasıl tanımlıyorsunuz?’ sorusunu yöneltiklerinde  yüzde 36’sının kendisini olumsuz anlamda olumsuz ifadelerle, korku, tedirgin, endişeli, sinirli ifadeleriyle kendini, tanımladığını aktardı. Gençlerin  aslında olumsuz bir durumda ve ruh halinde olmasına rağmen kendisini olumlu tanımlayarak sorununu gizlemeye çalıştığı üzerinde duran Doğmuş, bunun önemli bir problem olduğunu söylerken, gençlerin yüzde 17’lik bir kısmının ise haksız yere suçlandığında ve ya aşırı sinirli olma halinde olumsuz bir davranış sergileyeceğini bunun içinde de intihar etme eğiliminin de dahil olduğunu belirtti. Doğmuş, gençlerin yaşadıkları bu yalnızlık ve psikolojik olumsuzluklar nedeniyle de uyuşturucu kullanmaya sürüklenme gibi gibi ciddi bir sorununun oluştuğunun altını çizdi.  

‘KENDİLERİNİ İFADE EDEMEDİKLERİ İÇİN UYUŞTURUCUYA SÜRÜKLENİYORLAR’

Gençlerin uyuşturucu kullanmaya iten nedenleri aktaran Doğmuş, buna neden olan nedenleri ise şöyle dile getirdi: “Gençler, içinde bulunduğu ortamda psikolojik olarak kendini ifade edemediği için, böyle alanlar olmadığından o boşluğu ve yalnızlığı dolduracak bir arayış içerisine giriyor. Bu da uyuşturucu kullanımına sürüklenmesine neden oluyor.  Kimi zaman psikolojik kimi zaman fiziki şiddet uygulayabiliyor. Bu da kendilerini çok çaresiz kaldıklarında yalnız kalmayı tercih ediyorlar. Yalnız kalmakta tamamen depresif bir sonuca neden olur. Eğer psikolojik olarak profesyonel bir destek almazsa uyuşturucu, alkol kullanımına ya da beraberinde intihar olaylarında artış meydana gelecek.  Bu anlamda ilgili kuruluşların bir an önce adım atması gerekiyor.” 

GENÇLER İÇİN KÜLTÜREL VE PSİKO-SOSYAL ALANLAR YETERSİZ

Yaptıkları araştırmada  ayrıca gençlerin yaşadıkları sorunları dile getirirken yapılması gerekenleri ve çözümler üzerinde durduklarını ve öneriler sunduklarını aktaran Doğmuş, gençlerin yüzde 80’inin psiko-sosyal alanların ve yüzde 90’ının da kentte var olan konser alanlarının yetersizliğini gözler önüne serdiğini dile getirdi.  

İÇİNDE BULUNDUKLARI KOŞULLARDAN DOLAYI YALNIZLIĞA İTİLİYORLAR

Doğmuş sözlerinin devamında “Gençlerin yüzde 80 oranında psiko-sosyal alanların yetersiz olduğunu, yüzde 84 oranın da  kültürel ve kitap fuarlarının ve alanların yetersiz olduğunu, sportif faaliyetlerin ise yüzde 73 oranında yetersiz olduğunu dile getiriyor. Bunlara baktığımızda gençlerde var olan enerjinin dışa söz konusu olmuyor. Yalnız kalarak vakit geçiriyor. uzun bir süre sosyal medyada vakit geçiriyor.  İçinde bulunduğu koşullardan dolayı yalnızlığa itiliyor diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

‘GENÇLER İÇİN ALAN YARATILMALI’

Doğmuş, gençler için kültürel ve sosyal alanların yaratılmasının öneminin altını çizerken, “Yüzde 84 oranında kitap fuarlarının olması gerektiğini söyleyen bir gençliğe eğer eğitim anlamında yardımcı olamıyorsak, sosyal anlamda bu kadar eksiklik olduğunu dile getiren gençlere biz alan yaratamıyorsak, elbette ki bunun sonucunda kendi hayatına son veren, yalnız kalmayı tercih eden, uyuşturucu, alkol kullanımını doğru bir yöntem olarak gören bir gençlik ortaya çıkacaktır. Bu sorunların çözümü için de öncelikle gençler için bir istihadan alanının yaratılması gerekiyor. Öncelik ihtiyaç budur. İkinci olarak ise gençlerin kendilerini deşarj edebilecekleri etkinlik alanlarının yaratılması, mesleki kurslar olabilir, kişisel gelişim kursları olabilir bunlar yapılmalı ” diye konuştu. 

‘AİLELERİN İÇİNDE BULUNDUĞU KOŞULLAR ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR YAPILMALI’

Doğmuş son olarak Batman’daki kurum ve kuruluşların  gençler konusunda üzerlerine düşen sorunluluğu yerine getirmesi gerektiğine vurgu yaparken, Batman’da  aile yapısı ile ilgili bilgiler paylaşarak, Batmanlı gençlerde aile kavramının önemli bir yer olduğunu ancak ailenin içinde bulunduğu psikolojik, sosyal ve ekonomik koşulların araştırılması gerektiğini söyledi. Doğmuş, gençler ve ailelerin birbirleriyle olan iletişimsizliğine ise şu sözlerle dikkat çekti: “Yaptığımız araştırmada gençler televizyonu aileyle bir  vakit geçirme aracı olarak  görüyor ancak evde  bir sohbet bir diyalog olmuyor.  Sağlıklı bir toplum oluşturmak istiyorsak, aileyi ve gençleri doğru bir şekilde yönlendirmemiz gerekiyor.” 

‘ÇOCUKLUK DÖNEMİ GÖZ ARDI EDİLMEMELİ’

Psikolog Mizgin Şimşek ise bireylerin yaşadıkları sorunların kaynağında öncelikle çocukların bir birey olduğunun göz ardı edildiğini belirterek, çocukluk döneminin ileriki zamanlarda bir bireyin kişiliğini oluşturan en önemli dönem olduğunun altını çizdi. Şimşek ayrıca “Çocuklar ne bilir ne anlar” diyerek çocukları ötekileştirmenin ileriki yaşlarında olumsuz etkisine değindi.

‘ANLAŞILMAMA, YALNIZLIĞA VE İLETİŞİMSİZLİĞE NEDEN OLUYOR ‘

Şimşek sözlerinin devamında  gençlerin aile ve toplumsal yapı içinde anlaşılmama duygusunun kendilerini bir yalnızlığa sürüklediğini kaydederken, aile içerisindeki iletişimsizlik halinin toplumsal bir iletişimsizliğe dönüştüğüne dikkat çekti. Şimşek, onların hayatlarında bir otoriter olarak değil bir rehber olmak gerektiğinin önemine vurgu yaparak  “Halbuki anlama  ve bilme süreçlerinin temelini çocukluk döneminde atıyoruz. Çocukların hayat mücadelesinde birilerin ona  rehber etmesine ihtiyaç vardır. Bizler onların hayatlarında rehberiz onların hayatlarında otorite değiliz. Onlara bir şeyleri onların anlayacağı bir dilde açıklama ihtiyacı hissetmeliyiz. Bizler çocuklara bunu vermeyince haliyle ilk sıkıntıları ergenlik döneminde yaşıyoruz. Ergenlik dönemini göz ardı edemeyiz. Genellikle buradaki aileler ‘biz de ergenlik dönemini yaşadık, biz de  bu sorunları yaşadık’ diyorlar. Aslında o dönemleri evet sen de yaşadın,  ama  toplumsal süreçler daha çok dayatmacı olduğu için sen sesini çıkartamadın. Şimdi ise toplum daha esnediği için kişi bunu daha rahat ifade edebiliyor” diye konuştu.

GENÇLER İÇİN KÜLTÜREL ALANLAR VE PSİKO-SOSYAL DESTEK ÖNEMLİ

Gençlerin kendilerini ifade edebilecekleri psiko-sosyal, kültürel alanlar ve sportif faaliyetlerin yanı sıra gençlerin kendileri motive edecek çözüm odaklı bir düşünce yapısının da önemli olduğunu söyleyen Şimşek, Batman’da özellikle gençlerin uyuşturucuya  sürüklenmesinde önleyici olan AMATEM ve psiko-sosyal alanların varlığı noktasında Batman halkının daha çok üzerine düşeni yapması gerektiğini aktardı. 

‘ÇÖZÜM ODAKLI VE KENDİLERİNİ MOTİVE EDECEK BİR DÜŞÜNCE YAPISI OLMALI’

Şimşek, son olarak Batman’da gençler için iş imkanlarının ve alanlarının oluşturulmasının onları olumlu yönde etkileyeceğini ifade ederken, ” Batman’da da Batmanda iş imkanları oluşturulabilir. Batman halkının bu konuda gençlere iş imkanı için bilinçlenmesi gerekir. Gençlerin de bu ne yapabiliriz noktasında kendilerini motive etmesi gerekiyor” dedi. 

GENÇLER: BATMAN’DA İSTİHDAM VE KOŞULLAR YARATILMALI

Batmanlı gençler ise yaptığımız görüşmelerde söz konusu araştırma ve ortaya çıkan sonuçları destekleyen ve sonuçlara katılan ifadelerde bulundu. Ancak kamera karşısında düşüncelerini ifade etmekten çekindiğini veya korktuğunu söyleyen bazı gençler ise Batman’da gençler arasındaki işsizliğe dikkat çekerken, kültürel ve sosyal alanların olmayışından yakındı. Yalnız kalmanın bir tercih değil aile ve toplumsal koşullardan kaynaklandığını ifade eden ancak kamera karşısında konuşmak istemeyen bir genç ise ise üniversiteyi bitirmesine rağmen uzun süredir işsiz olduğunu ve iş alanlarının olmayışından kaynaklı psikolojik ve  ekonomik olumsuzluklarla karşı karşıya kaldığını aktardı. Bazı gençler ise Batman’ı sevdiğini ancak iş için başka bir şehirde yaşamayı tercih ettiğini söylerken, Batman’da yetkili kurumların bu konuda daha çok sorumluluk alması gerektiğini vurguladı. (Jiyanhaber-Sonya Bayık)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA