Leyla Güven: Kimse bizden eylemi sonlandırmamızı beklemesin

Leyla Güven tecridin kaldırılması için 2016’da yaptıkları açlık grevini hatırlattı, ‘Şimdi de aynı yöntem deneniyor’ dedi.


DTK Eşbaşkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven, 68 gündür sürdürdüğü açlık grevi eylemine devam edeceğini açıkladı. Güven, Öcalan ile yapılan kısa süreli görüşmeyle ilgili olarak “Kimse bizden bu görüşme ile eylemi, grevi sonlandırmamızı beklemesin” dedi.

Güven bugün yapılan görüşün ardından sağlığı ve gelişen sürece ilişkin Jınnews’e değerlendirmelerde bulundu.

Sağlık durumu hakkında bilgi veren Güven günlük kontrollerinin yapıldığını belirtti. Sağlık sorunlarının gün geçtikçe arttığını hatırlatan Güven, “Son 20 gündür tansiyonda bir iniş var. Örneğin sabah ölçümlerinde 7/5 olan tansiyon, akşam ölçümünde 11/6 olabiliyor. Bu durum bende sürekli bir uyku haline neden oluyor. Kiloma ilişkin ise yaklaşık 9-10 kilo civarında kaybım var. Ayrıca yürümekte zorluk çekiyorum, baş ağrılarım yoğunlaştı. Mide bulantıları, yüksek ateş, ışık, koku ve sese karşı hassasiyetim artarken, sıvı alımında zorluk çekme ve su içmemde de azalma var. Tüm bu belirtiler gün geçtikçe artıyor” açıklamasında bulundu. 

Hafta sonu İmralı’da yapılan görüşmenin Öcalan üzerindeki tecridin kalktığı anlamına gelmediğini belirten Güven, 2016 yılında kendisinin de aralarında bulunduğu 50 Kürt siyasetçinin aynı taleplerle yaptığı açlık grevini hatırlattı. AKP’nin o dönem de Mehmet Öcalan’ı İmralı’ya göndererek eylemi bitirdiğini kaydeden Güven, “Sayın Öcalan’dan mesaj gelmesiyle eylemi bitirmiştik. Fakat tecrit devam etmişti. Şimdi ise benzer bir yöntem denenmiştir” dedi.

Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve demokratik çözümün, kalıcı barışın sağlanması için çabalarını, görüşlerini sürdüreceği koşulların oluşturulmasını talep ettiklerini yineleyen Güven, “Kimse bizden bu görüşme ile eylemi, grevi sonlandırmamızı beklemesin. Taleplerimiz yasa dışı değil meşrudur. AKP-MHP faşizminin amacı bize bedel ödettirmek ise biz bu bedeli göze alarak greve başladık. Bizler de bu faşist ittifaka, iktidara bir uyarıda bulunmak isteriz. Zindanlardan tabutlar çıkmaya başlarsa sizler de hiçbir şey olmamış gibi yerinizde duramazsınız. Sayıları 226’yı bulan evlatlarının her gün eridiğini bilen Kürt halkının yerinde duracağını kimse düşünmesin” dedi.