Lice kırsalında başlatılan askeri operasyon devam ediyor. Köy ve mezralarda evlere yapılan baskınlarda, köylülerin darp edildiği ve 4 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. 

Diyarbakır’ın Lice İlçesine bağlı Dibek (Dêrxus) ve Arıklı (Huseynik) ve Karahasan mahalleleri ve bağlı mezralarda dün sabah saatlerinde başlatılan ve çatışmaların yaşandığı askeri operasyon sürüyor. Abluka altına alınan, giriş çıkışların yasak olduğu mahalle ve mezralardaki evleri askerler tarafından dün akşam saatlerinde baskınlar düzenlendi.

Evlerde yapılan aramalarda, yurttaşların darp edildiği, tehdit ve hakaretlere maruz kaldığı belirtildi. Ev baskınlarında Karahasan Mahallesi’ne bağlı Eminoğlu mezrasında 18 yaşındaki çoban Berat Akgeyik, Eyüp Özkan’ın da aralarında bulunduğu 4 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.  Bölgedeki askeri operasyon sürerken, Eminoğlu mezrasındaki yurttaşlardan biri yaşananları şöyle anlattı: “Köyümüz abluka altında, belli aralıklarla silah sesleri geldi, sonra evimize baskınlar yapılıp arama yapıldı. ‘Burada tek bir askerimize bile bir şey olursa gerisini siz düşünün’ diye tehdit edildik. Yanımızda çobanlık yapan 18 yaşındaki Berat Akgeyik hiç bir gerekçe gösterilmeden kelepçelenerek gözaltına alındı. Bu sırada darp edildi.”