Lice’de devam eden askeri operasyonlarla birlikte evleri basılarak gözaltına alınan kişilerin ailelerini ziyarete giden HDP heyeti, askerler tarafından tehdit edildi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Dibek (Dêrxus) ve Arıklı (Huseynik) ve Karahasan mahalleleri ve bazı mezralarda dün sabah başlatılan askeri operasyon devam ediyor. Bölgenin tamamına askerler ve zırhlı araçlar yerleştirilirken, yoğun helikopter trafiği ile birlikte bölgenin üzerinde Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ve İnsansız Hava Araçları’nın (İHA) gezdirildiği belirtildi.

‘VEKİL TEHDİT EDİLDİ’

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Lice’de yapılan askeri operasyona ilişkin ilçeye bir heyet gönderdi. Heyette HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun ve Diyarbakır İl Örgüt yöneticileri yer aldı. Operasyonun yapıldığı mahalle ve mezraları ziyaret etmek isteyen askerler tarafından mezra girişinde durduruldu. Baskın yapılan evleri ziyaret etmek istediklerini belirten heyet, askerlerce tehdit edildi. Yurttaşların can güvenlikleri konusunda endişe duyduklarını belirten ve ailelerle görüşme yapmakta ısrar eden heyete askerler, “Eğer buradan ayrılmazsanız zor kullanmak durumunda kalacağız” dediği belirtildi.

AĞAÇ KESİMİ İÇİN KULPTAN KORUCU GETİRİLDİ

Öte yandan Dibek kırsal mahallesinde yer alan ormanlık alandaki ağaçların kesilmesi için de Kulp ilçesinden korucuların getirildiği öğrenildi.

‘ÇOBANLARI DÖVÜP SOYDULAR’

Penav mezrasında yurttaşlarla görüşme gerçekleştirebilen heyet, görüşme sırasında görüştükleri bir kadın yurttaş yaşananları şu şekilde aktardı: “Gom evleri tek tek ablukaya alınmış. Dün evdeydik bir şeyden haberimiz yoktu silah sesleri geldi ve bizler dışarıya koştuk. Çocuklarımız dağlara hayvan otlamaya gitmişlerdi, silah sesleri ile birlikte dağlara doğru çocuklarımızı almaya gittik. Dünden beri her yeri kuşatmışlar. Hayvanlarımızı dünden beri dışarıya çıkaramıyoruz. Askerler, dün dört tane çobanımızı dövüp soydular. Üzerimizde psikolojik baskı uyguluyorlar. Askerler her tarafı sarmış.”

KÖY ZİYARETLERİ ENGELLENDİ

Penav mezrasında yurttaşlarla görüşen heyet daha sonra köy ziyaretlerinde bulunmak istedi. Heyetin bu talebine izin vermeyen askerlerle uzun bir süre tartışan heyet, köy ziyaretlerini gerçekleştiremeden bölgeden ayrılmak zorunda kaldı. (MA)