Macron: Türkiye, Libya'da tarihsel ve cezai sorumluluk sahibi | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Macron: Türkiye, Libya’da tarihsel ve cezai sorumluluk sahibi

Macron: Türkiye, Libya’da tarihsel ve cezai sorumluluk sahibi
327 views
30 Haziran 2020 - 0:33

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “NATO üyesi olduğunu iddia eden bir ülke olarak Türkiye’nin, Libya’daki iç savaşta ‘tarihsel ve cezai sorumluluk’ sahibi” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya ziyaretinde Başbakan Angela Merkel ile yaptığı görüşme ardından ortak basın toplantısında konuştu.

‘TÜRKİYE LİBYA’DA TARİHSEL VE CEZAİ SORUMLU’

“NATO üyesi olduğunu iddia eden bir ülke olarak Türkiye’nin, Libya’daki iç savaşta tarihsel ve cezai sorumluluğu var” diyen Macron, “Şu anda bizim açımızdan Türkiye’nin kabul edilebilir olmayan Libya politikasının açıklığa kavuşturulması gereken bir noktadayız” şeklinde konuştu.

‘TÜRKİYE TAAHHÜTLERE RİAYET ETMEDİ’

Macron, Libya’nın 2011’den bu yana bir iç savaş yaşadığını ve Türkiye’nin de bu savaşa karışan ‘ilk dış müdahaleci’ güç olduğunu söyledi. Türkiye’nin verdiği taahhütlerin hiçbirine riayet etmediğini belirten Macron,”Fransa, Ankara’yı savaşın yaşandığı ülkede ateşkesin sağlanmasının önündeki bir engel olarak görüyor” ifadelerini kullandı.

Ülkesinin Halife Hafter’i desteklediği yönündeki iddiaları reddeden Macron, Paris’in “siyasi bir çözüm” bulunmasından yana olduğunu kaydetti.

SURİYE’DEN LİBYA’YA SEVKİYAT

“NATO üyesi olduğunu iddia eden veya en azından iddia ettiği gibi NATO üyesi olan Türkiye’nin tarihi ve cezai sorumluluğu var” diyen Macron, “Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’si (Ocak ayında düzenlenen) Berlin Konferansı’ndaki hiçbir taahhüdüne saygı göstermiyor, Libya’daki askeri varlığını artırdı ve Suriye’den cihatçı savaşçıları yeniden toplu olarak getirdi” dedi.

Macron, 22 Haziran’da yaptığı açıklamada da Türkiye’yi Libya’da “tehlikeli bir oyun oynamakla” suçlamıştı. (MA)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.