Melek İpek derhal serbest bırakılmalı | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Melek İpek derhal serbest bırakılmalı

Melek İpek derhal serbest bırakılmalı
49 views
12 Ocak 2021 - 17:43

HDP Kadın Meclisi, özsavunma kullandığı için tutuklanan Melek İpek’in derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, kendisine ve çocuklarına sistematik şiddet uygulayan Ramazan İpek’e karşı özsavunma gerçekleştirdiği için tutuklanan Melek İpek için yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Melek İpek’in kendisini ve çocuklarını korumak zorunda kaldığı için tutuklandığı belirtilerek,“Her gün en az 5 kadının erkekler tarafından katledildiği bu ülkede, Melek gibi yüzlerce kadın, erkek şiddetine maruz kalıyor. 2020 yılında da 300 kadın, erkek şiddeti sonucu katledildi, 171 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti” denildi.

ERKEK YARGI KARARLARI

Cezasızlık politikalarının devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, “Tüm deliller Aleyna Çakır’ın ölümünden baş sorumlu olan şahsın Ümitcan Uygun olduğuna işaret ederken erkek yargı, Melek’i tutukluyor, Uygun’u ise ‘uyuşturucu kullandığı’ gerekçe göstererek tutukluyor. Erkek yargının cezasızlık politikası, özsavunma hakkını kullanan Meleklere değil; kadın katillerine, kadına şiddet uygulayanlara işliyor. Ancak erkek yargının bu kararları tek başına almadığını, AKP-MHP ittifakının kadın düşmanı politikalarının bir sonucu olarak aldığını çok iyi biliyoruz” ifadelerine yer verildi.

MÜCADELEYE ÇAĞRISI

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “‘2020 yılında kadın cinayetleri yüzde 21 düştü’ diyenler, şiddete maruz bırakılan kadınları koruyan İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayacağı yerde, TCK 25. Maddesinde yer alan ‘Gerek kendisine ve gerek başkasına ait bir hakka yönelmiş, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız bir saldırıyı o anda hal ve koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde defetmek zorunluluğu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez’ ibaresini görmezden geliyor. HDP Kadın Meclisi olarak; özsavunma hakkını kullanan Melek İpek’in derhal serbest bırakılması gerektiğini belirtiyoruz. Tüm kadınları da Melek İpek ve şiddete maruz kalan tüm kadınlar için erkek adalet değil, gerçek adalet için mücadele etmeye çağırıyoruz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.