Merkel: AB ülkeleri Yunanistan'ı desteklemekle yükümlü | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Merkel: AB ülkeleri Yunanistan’ı desteklemekle yükümlü

Merkel: AB ülkeleri Yunanistan’ı desteklemekle yükümlü
170 views
28 Ağustos 2020 - 16:21

Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Doğu Akdeniz konusunda tüm Avrupa Birliği ülkeleri Yunanistan’ı desteklemekle yükümlüdür” ifadelerini kullandı. Merkel, ‘konuyu Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la çok yoğun şekilde görüştüğünü’ dile getirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, gazetecilerle bir araya geldiği yaz sonu toplantısında Doğu Akdeniz’de özellikle Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan gerginlikle ilgili açıklamalarda da bulundu. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin ‘Atina’nın tezlerini ciddiye almak ve haklı olduğu yerde Yunanistan’ı desteklemek zorunda olduğunu’ belirten Merkel, “Ancak buna rağmen ben her zaman gerginliğin tırmanmaması için çalıştım” dedi ve “Doğu Akdeniz konusunda tüm AB üyeleri Yunanistan’ı desteklemekle yükümlüdür” ifadelerini kullandı.

Bu konuda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ‘çok yoğun’ görüşmeler gerçekleştirdiğini açıklayan Merkel, Ankara-Atina arasındaki gerginliği çözmenin önemine vurgu yaptı. “Bundan etkilenmememiz mümkün değil” ifadelerini kullanan Merkel, tansiyonun daha da yükselmesinin engellenmesi gerektiğini belirtti. Merkel dün yaptığı açıklamada, iki NATO ortağı olan Türkiye ve Yunanistan arasındaki anlaşmazlığın ‘son derece endişe verici’ olduğunu ifade ederek “Almanya bu tansiyonun düşürülmesine katkıda bulunmak için uğraşıyor” demişti. (Kaynak: DW Türkçe)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.