Mınbiç’te Fransız askerleri devriye gezmeye başladı

ABD’nin çekilme kararının ardından Fransız Özel Kuvvetleri daha önce ABD askerlerinin devriye gezdiği Mınbiç’te görülmeye başlandı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararı ile ilgili tartışmalar sürüyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD’nin bu kararının yanlış olduğunu belirterek, Fransa’nın Suriye’de kalacağını açıklamıştı.

FRANSIZ ASKERLERİ MINBİÇ DEVRİYESİNDE

Bu açıklamaların ardından Fransa askerleri Suriye’de daha görünür olmaya başladı.  Türkiye’nin ABD ile kriz yaşadığı Mınbiç ile Cerablus’u ayıran Sucur çayı hattında daha önce ABD askerleri devriye geziyordu. Gazeteci Mohammed Hassan’ın  Twitter hesabından paylaştığı fotoğraflarda ise Sucur çayında ABD askerlerinin yerine Fransız Özel Kuvvetleri’ne mensup askerlerin devriye gezdiği görülüyor.

FRANSIZ ASKERLERİN MINBİÇ’TE ABD’DEN GÖREVİ DEVRALACAĞI AÇIKLANMIŞTI

2018 Mart ayında, Kuzey Suriye yönetiminin üst düzey yetkililerinden oluşan bir heyet Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile bir araya gelmişti. Heyette, Kürt, Arap ve Suryani temsilcilerin yer aldığı heyette, TEV-DEM Eşbaşkanı Aysa Abdullah, Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Dış İlişkiler Sorumlusu Rêdur Xelîl, YPJ Sözcüsü Nesrin Abdullah ve Kuzey Suriye Özerk Yönetimi Fransa Temsilcisi Dr. Xalid Îsa’da yer almıştı. Bu görüşmenin ardından Fransa Mınbiç’e asker gönderme kararı almıştı. Fransız askerler, ABD’nin Sacur Çayı çevresinde yaptığı devriye faaliyetini devralacağı belirtilmişti. Ancak bu güne kadar devriye görevleri ABD askerlerince yapılmıştı.

KUZEY SURİYE’DEN BİR HEYET CUMA GÜNÜ PARİS’TEYDİ

Fransa ile son görüşme cuma günü gerçekleşti. ABD’nin çekilme kararının ardından PYD Fransa Temsilcisi Halid İsa, Demokratik Suriye Meclisi Eş Başkanları Riyad Derar ve İlham Ahmed Elysée Sarayı’nda Fransız yetkililerle görüştü. Görüşmede ABD’nin çekilmesinin ardından yaşanacak sorunlar ele alındı.

‘KÜRTLER, RUSYA’NIN SINIR BÖLGELERİNİ SURİYE’YE BIRAKIN ÖNERİSİNİ KABUL ETTİ’ İDDİASI

Öte yandan, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), dün akşam yayımladığı bir haberde YPG liderliğindeki Demokratik Suriye Güçleri’nden (QSD) bir delegasyonun Rus yetkililerle görüşmek üzere Moskova’ya vardığını öne sürdü.

İddiaya göre, görüşmenin konusunu Fırat’ın doğusunun geleceği oluşturuyor.

SOHR’un haberindeki iddiaya göre Rusya QSD’ye Suriye hükümetine bağlı sınır muhafızlarının Fırat ile Dicle arasında sınır hattına yerleştirilmesini önerdi ve QSD de bunu kabul etti.

Ancak Fırat’ın doğusunda QSD kontrolü altındaki bölgelerin kimin tarafından yönetileceği konusunda bir anlaşmaya varılmış değil.

QSD ayrıca Afrin’de olduğu gibi Ulusal Savunma Güçleri’ne bağlı milislerin değil düzenli orduya bağlı askerlerin gönderilmesini istedi.

Afrin’e 91 kişilik bir milis gücü gönderilmiş ve tamamı TSK bombardımanında yaşamını yitirmişti.

AA: ÖSO BİRLİKLERİ MINBİÇ’E SEVK EDİLDİ

Bu arada Anadolu Ajansı Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO),Fırat Kalkanı Harekatı’yla girdiği bölgelerdeki cephe hatlarına askeri birlikler gönderdiği iddiasını duyurdu.

Mınbiç bölgesine sevk edildiği iddia edilen kuvvetlerin Türkiye’nin Mınbiç’e yapacağı iddia edilen operasyonda görev üstleneceği öne sürüldü.