Musa Orhan'ın tahliyesine yapılan itiraz reddedildi | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Musa Orhan’ın tahliyesine yapılan itiraz reddedildi

Musa Orhan’ın tahliyesine yapılan itiraz reddedildi
322 views
26 Ağustos 2020 - 12:42

Başsavcılığın Musa Orhan’ın tahliyesine ilişkin itirazı reddedildi.

Batman’da İpek Er’e yönelik “nitelikli cinsel saldırı” suçlamasıyla tutuklan Uzman Çavuş Musa Orhan’ın tahliyesine başsavcılık itiraz etti. Başsavcılığın itirazı “kararın kesinleşmiş olması” gerekçesiyle reddedildi. Siirt Barosu Başkanı Nizam Dilek de mahkemenin neye göre karar verdiğini bilmediklerini belirterek, karara itiraz edeceklerini duyurdu.

Batman’ın Beşiri ilçesinde tecavüze maruz kalması nedeniyle 16 Temmuz’da intihar girişiminde bulunan ve tedavi gördüğü hastanede 18 Ağustos’ta yaşamını yitiren İpek Er’in ölümüyle ilgili “nitelikli cinsel saldırı” suçundan tutuklanan Uzman Çavuş Musa Orhan 7 gün içinde tahliye edildi. Tahliye edilen Orhan hakkında, İpek Er’in ölümüne ilişkin Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma ise sürüyor.  

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Siirt Barosu Başkanı Nizam Dilek, Uzman Çavuş Orhan’ın tahliye edilmesine tepki göstererek, tahliye kararına itiraz edeceklerini ve Orhan’ın tekrar tutuklanması gerektiğini söyledi.

‘MAHKEME RIZA ÜZERİNDE DURMUŞ OLABİLİR’

“Bizim ve Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazı üzerine Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi Musa Orhan’ın tutuklanmasına karar verdi. Avukatının bu karara itirazı üzerine dün akşam saatlerinde Musa Orhan tahliye edildi” diyen Baro Başkanı Dilek şunları söyledi:

“Baro başkanlığı ve Kadın Hakları Komisyonu olarak süreci yakından takip ediyoruz. Musa Orhan Siirt’e hakkında ‘nitelikli cinsel saldırı suçundan açılan dava kapsamında tutuklandı. İntihara teşebbüs soruşturması da Batman’da devam etmektedir. Siirt’teki mahkeme tutuklamanın tedbir niteliğinde olması gerekçesiyle tahliyesine karar vermiş. Süreci takip ediyoruz. Karara itiraz ve tekrar tutuklama talebinde bulunacağız. Mahkemenin neye göre karar verdiğini bilemiyoruz. Mahkeme ‘rıza’ olayı üzerinden düşünmüş olabilir. Hukuki anlamda ne yapmamız gerekiyorsa yapıyoruz. Umarız bu karar tekrar değerlendirilir ve Musa Orhan tutuklanır.”

SAVCILIĞIN İTİRAZI REDDEDİLDİ

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı da Musa Orhan’ın tahliye kararına itiraz etti. Başsavcılığın tahliye kararına itirazı “kararın kesinleşmiş olması” gerekçesiyle reddedildi.

AİLE BAKANLIĞI DA DAVA İÇİN BAŞVURMUŞTU

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, uzman çavuş Musa Orhan tarafından cinsel saldırıya uğradıktan sonra intihar teşebbüsünde bulunan ve 34 gün sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden İpek Er davasına müdahil olmak için dilekçe sunmuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.