Ödül aldığı fotoğraf başkasına ait çıktı | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Ödül aldığı fotoğraf başkasına ait çıktı

Ödül aldığı fotoğraf başkasına ait çıktı
223 views
24 Ağustos 2020 - 15:59

Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Fotoğraf Ödülü’ne layık görülen Batman Çağdaş Gazetesi’nden Reşat Yiğiz’in “Define Avcılığı” adlı fotoğrafının aslında AFP muhabiri Bülent Kılıç’a ait olduğu ortaya çıktı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Fotoğraf Ödülü’nü kazanan habercinin değiştiğini duyurdu. Yapılan yazılı açıklamada, ödüle layık görülen Batman Çağdaş Gazetesi’nden Reşat Yiğiz’in “Define Avcılığı” adlı fotoğrafının aslında AFP muhabiri Bülent Kılıç’a ait olduğu belirtildi.

TGC’nin o açıklaması şöyle: “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri 41 yıldır düzenlenmektedir. Bu yıl ilk kez etik bir ihlalle karşılaşılmıştır. Fotoğraf kategorisinde Reşat Yiğiz Batman Çağdaş Gazetesi’nde 24 Aralık 2019’da yayınlanan “Define Avcılığı” fotoğrafıyla ödüle değer bulunmuştur. Ancak ödüllerinin açıklanmasının ardından Reşat Yiğiz’in yarışmaya Fransız Haber Ajansı’ndan (AFP) Bülent Kılıç’ın fotoğrafıyla katılarak hem Seçici Kurulu, hem de kamuoyunu yanılttığı anlaşılmıştır.

TGC üyesi olan Reşat Yiğiz hakkında ise disiplin soruşturması açılmasına karar verilmiştir. TGC Tüzüğü’ne, Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne, meslek onuruna aykırı davrandığı, AFP’den Bülent Kılıç’ın emeğini hiçe saydığı ve kamuoyunu yanılttığı için kesin ihraç talebiyle Onur Kurulu’na sevk edilmiştir. İlk kez yaşanan bu etik sorun nedeniyle kamuoyuyla üzüntümüzü paylaşırız” (MA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.