Ölüm orucundaki Avukat Ebru Timtik 43 kiloya düştü | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Ölüm orucundaki Avukat Ebru Timtik 43 kiloya düştü

Ölüm orucundaki Avukat Ebru Timtik 43 kiloya düştü
138 views
08 Ağustos 2020 - 13:08

Adil yargılanma talebiyle 203 gündür tutuklu bulunduğu cezaevinde ölüm orucuna devam eden Avukat Ebru Timtik’in 43 kiloya düştüğü öğrenildi. Timtik’in avukatı, müvekkilinin yürümekte ve konuşmakta zorlandığını belirtirken taleplerin derhal yerine getirilmesi çağrısında bulundu

43 kiloya düştü 

Timtik’in 43 kiloya düştüğünü, ellerinin bazı bölgelerinde kararmalar ile boğazında yaralar oluştuğunu gözlemlediklerini aktaran Rişvanoğlu, Timtik’in boğazındaki yaralardan ötürü fazla konuşamadığını söyledi. Timtik’in moral ve enerjisinin yerinde olduğunu dile getiren Rişvanoğlu, “Kendisi bu yaraların çok ağrı yaptığını ve duyduğu acıdan dolayı su ile şeker almakta zorlandığını söyledi. Sürecin başından beri Türk Tabipler Birliği (TTB) veya Türkiye İnsan Hakları Vakfı’ndan doktorların kendisini muayene etmesini istediğini, bizde bu doğrultuda çeşitli başvurularda bulunduğumuz halde, bu talebimiz kabul edilmedi. Bütün olumsuzluklara rağmen moralinin çok yüksek olduğunu söyleyebilirim. O kadar ki, rolleri değiştik sanki ve o bize moral verdi. Yargıtay kararı kendisi için bir eşik noktası olacak gibi. Hepimizin ortak yarası ‘adil yargılanma hakkı’ üzerine paylaşımlarda bulunduk” dedi. 
 
İktidara çağrı 

İnsan yaşamının her şeyden daha üstün olduğunu ifade eden Rişvanoğlu, iktidarı; meslektaşlarının taleplerini kabul etmeye çağırdı. “Ebru ve Aytaç ile diğer tutsaklar tahliye edilene, ‘adil yargılanma hakkı’ konusunda somut bir adım atılana kadar hemen yarın duruşmalar boykot edilsin, barolar CMK ve adli yardım hizmetini durdursun” diyen Rişvanoğlu, “Terörle Mücadele Kanunu’nun tamamen lağvedilmesini, Anayasa, Ceza Kanunu, Siyasi Partiler Kanunu ve ilgili kanunlardaki antidemokratik, baskıcı, kısıtlayıcı, ayrımcı, ırkçı, ötekileştirici, gayriinsani bütün hükümlerin çıkarılmasını savunuyoruz. Ebru ve Aytaç’ın ile diğer siyasi tutsakların hakkındaki hukuk ve insanlık dışı kararların, tıpkı siyasi iktidarın Ergenekon Davası’nda yaptığı gibi geri alınmasını, taraflara tazminat ödenmesini ve tutsakların derhal tahliye edilmelerini talep ediyoruz” çağrısında bulundu.(MA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.