Paylan’dan Çavuşoğlu’na tepki: Beyrut’ta ırkçılık yapmaktan utanmadınız mı? | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Paylan’dan Çavuşoğlu’na tepki: Beyrut’ta ırkçılık yapmaktan utanmadınız mı?

Paylan’dan Çavuşoğlu’na tepki: Beyrut’ta ırkçılık yapmaktan utanmadınız mı?
195 views
09 Ağustos 2020 - 16:06

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, limandaki patlama sonucu en az 158 kişinin öldüğü Beyrut ziyaretindeki sözlerini ‘ırkçılık”’olarak niteleyen HDP Milletvekili Garo Paylan, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Paylan, “Çok kimlikli Beyrut’ta ırkçılık yapmaktan utanmadınız mı?” sorusuna yanıt talep etti.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki patlamanın ardından kenti ziyaret eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ““Ben Türk’üm, ben Türkmen’im diyen soydaşlarımıza Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı vereceğiz. Bu, Cumhurbaşkanımızın bizlere talimatıdır” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu’nun açıklamasına tepki gösteren HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, “Beyrut’ta, Türkiye’de var olan bütün kimlikler yaşıyor. Buna rağmen, yaşanan felaket sonrasında ırkçı bir açıklama yapmanız, Lübnan ve Türkiye kamuoyunda ciddi tepki yarattı” dedi ve Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Çavuşoğlu’nun ifadelerini “ırkçılık” olarak niteleyen Paylan, “Çok kimlikli Beyrut’ta ırkçılık yapmaktan utanmadınız mı?”, “Irkçı ve mezhepçi dış politikanızın, çok kimlikli Beyrut’ta trajikomik duruma düştüğünün farkında mısınız?” ve “Türkiye, Türk soyluların cumhuriyeti midir?” sorularına yanıt istedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.