Rusya: BM’nin yardımları el Nusra’nın eline geçiyor

Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Polyanskiy, BM oturumunda sınır ötesi yardım mekanizmasında bazı değişiklikler yapılması gerektiğini kaydetti.


Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Dimitry Polyanskiy, Birleşmiş Milletler’in (BM) Suriye’ye gönderdiği sınır ötesi yardımların bir kısmının el Nusra ve diğer silahlı gruplar tarafından ele geçirildiğini söyledi.

BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye’de insani durumun görüşüldüğü oturumda, konseyin geçici üyelerinden Kuveyt ve İsveç, BM’nin, Suriye yönetiminin onayı olamdan ülkeye sınır ötesi yardımlar yapmasına 2014 yılından beri olanak sağlayan kararının yenilenmesini talep etti. Rusya da bu kararda değişiklikler yapılmasını istedi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Polyanskiy, BM’nin Suriye’ye gönderdiği sınır ötesi yardımların bir kısmının el Nusra ve diğer silahlı gruplar tarafından ele geçirilip haraca bağlandığı ve söz konusu örgütlerin bu yolla ayda yaklaşık 2 milyon dolar gelir elde ettiğini söyledi.

Polyanskiy, sahadaki durumun önemli ölçüde değiştiğini ve sınır ötesi yardım mekanizmasında önleyici tedbir niteliğinde bazı değişiklikler yapılması gerektiğini kaydetti.

Sınır ötesi yardımların yapılmasını sağlayan kararın süresi 10 Ocak’ta sona eriyor. Kuveyt ve İsveç’in kararın yenilenmesi için konseye getireceği tasarının ise Aralık ayında oylanması bekleniyor. Rusya, geçen yıl karar yenilenirken veto yetkisini kullanmayarak çekimser kalmıştı.