Sancar: Demokrasiyi inşa için buluşuyoruz | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Sancar: Demokrasiyi inşa için buluşuyoruz

Sancar: Demokrasiyi inşa için buluşuyoruz
263 views
07 Temmuz 2020 - 12:56

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Demokrasi Buluşmalarını”nın startını vererek, “Demokrasiyi inşa için buluşuyoruz” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Demokratik Mücadele Programı’nın, ikinci ayağı olan “Demokrasi Buluşmaları”nın startı Meclis Basın Kapısı önünde verildi. “Demokrasi Buluşmaları”nın detayları, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ve milletvekillerinin katılımıyla açıklandı.   

Çoklu baro teklifine dikkati çekilen basın açıklamasında, HDP’liler üzerinde “Savunmayı savunuyoruz” önlükleri giyerken, aynı zamanda üzerinde Kürtçe ve Türkçe “Hep birlikte” yazılan dövizler taşıdı. Açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, darbelere karşı demokrasi yürüyüşünü başlattıklarını belirterek, ikinci ayağını Meclis’te başlattıklarını söyledi. Sancar, “Ankara’dan Türkiye’nin dört bir yanından buluşmalar için yola çıkacağız bu buluşmalar emekçilerle, inanç gruplarıyla, ekolojistlerle, gençlerle kadınlarla olacak. Bu yürüyüşle ortaya koyduğumuz itirazı buluşmalarla bir inşa gücüne dönüştürme amaçlıyoruz. Yürüyüşümüz esas olarak bir itirazı dillendirmek içindi. İtirazın yüksek sesle bütün demokratik kesimlerle buluşturmak içindi. Adaletsizliğe itiraz ediyorduk, şimdi bu buluşmalarla adalet inşa edecek gücü bulacağız. Despotluğa itiraz diyoruz. Demokrasiyi inşa için buluşacağız” dedi. 

‘EŞİTLİĞİ KURMAK İÇİN BULUŞACAĞIZ’ 

Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yoksulluğa, sömürüye itiraz ediyoruz, eşitliği kurmak için buluşacağız. Baskıya itiraz ediyoruz, yasaklara itiraz ediyoruz, özgürlüğü itiraz etmek için buluşmalar gerçekleştireceğiz. Tekçiliğe itiraz ediyoruz, çoğulculuğu inşa edeceğiz. İnançlar konusunda her türlü dayatmaya ve inançlar arasında ayrımcılığa itiraz ediyoruz, halkların özgürlüğünü ve inançların eşitliğini inşa etmek için buluşmalar yapacağız. Artvin’den Kaz Dağlarına ve Kanal İstanbul’a kadar doğanın talanına itiraz ediyoruz, ekolojik bir toplum kurmak için buluşmalara gidiyoruz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.