HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada “Her türlü baskı, sindirme ve tehdit politikaları karşısında halkımız asla boyun eğmeyeceğini bütün dünyaya açık bir şekilde gösterdi. Halkımızın iradesi bize emanettir, bu iradeyi koruyacağız” dedi. 

YANLIŞ HESAP HALKTAN DÖNER: Milyonlar kapatma girişimlerine, vekilliklerin düşürülmesine, kumpaslara, kayyım gaspına ‘Beni çiğneyemezsiniz’ diyerek meydanlardan haykırmıştır.  Yanlış hesap halktan döner. En genç Nevruz’u yaşadık. Yolumuza sizlerden aldığımız güçle devam edeceğiz.

HALKIMIZ BARIŞTA ISRARLI: Sevgili kadın yoldaşlarımız, Nevruz alanlarının en güçlü sesi, iradesi ve rengi şüphesiz siz kadınlar oldunuz. Kadınların gücünü, kararlılığını ve cesaretini bir kez daha ortaya koydunuz. Güçlü meydan okuyuşunuz bu ülkenin kadın düşmanı ceberrut ülkenin tekelinden mutlaka çıkarılacağının müjdesini verdiniz. Ne mutlu sizlere. Mücadelenizin önünde saygıyla eğiliyorum.  Barış; ekmek, su ve hava kadar bu toprakların kadim haklarının yaşamsal ihtiyacıdır. 2021 Nevruz’u yaşadığımız tarihsel büyük acıların son bulması için barışın aciliyetini ortaya koymuştur.  Halkımız barış konusunda kararlı ve ısrarlıdır.

DEMOKRASİ BEDEL ÖDENEREK KAZANILIR: Tüm demokrasi güçlerinin, parlamentonun Nevruz’da verilen barış mesajlarını dikkat değerlendirmeli. Bu güçle yolumuza emin adımlarla devam edeceğiz. Mücadelemizi mutlaka ama mutlaka başarıya ulaştıracağız.  Demokrasi elbette bedel ödemeye göze alarak, büyük mücadeleler vererek kazanılır. Kimse ihsan etmez, lütfetmez. Bu ülkede demokratik siyaset yürütmek de bu bedeli göze almadan mümkün değil. Cesaret ve kararlılık gerektir. Demokratik siyasetteki ısrarımızı sonuna kadar devam ettireceğiz. Bu yoldan dönüş yoktur.  Bize açılan kapatma davası yargı süsü verilmiş siyasi bir intikam davasından başka bir şey değildir. Hukukla tartışılan bir tarafı yoktur. Kapatma davasının savcısı iktidarın başıdır, dava bizzat Saray’da hazırlanmıştır.”