Sebahat Tuncel ve tutuklu 14 kadın açlık grevinde

HABER MERKEZİ- Tutuklu DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve 14 kadın Leyla Güven’e destek amaçlı açlık grevine girdi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı açlık  grevinin  24. gününde Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve 14 kadın da açlık grevine girdi.

Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Tuncel ve 15 kadın 10 gün açlık grevi yapacak.

31 Ocak 2018’den bu yana Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Leyla Güven’in PKK lideri Abdullah Öcalan için “İmralı’daki tecrit kaldırılsın” diyerek başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevine destek amacıyla geçtiğimiz günlerde farklı cezaevlerinde onar günlük dönüşümlü açlık grevi başlatılmıştı.

Tuncel: Sadece Güven’in talebi değil

Açlık grevine başlayan tutuklular adına Tuncel, şu mesajı paylaştı:

“Leyla Güven’in talebi sadece onun talebi değildir milyonlarca Kürdün ve Kürtlerin dostlarının talebidir. Dolayısıyla ülkemiz halklarının, demokrasi, özgürlük ve onurlu barışı için yürüttüğümüz mücadele açısından Sayın Öcalan’ın özgürlüğü tarihi bir eşiktedir.

“Sayın Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanarak, tecrit ve izolasyonuna hemen son verilmesi gerekmektedir.

“Bu anlayışla Kandıra Hapishanesi’nde 15 arkadaşla birlikte 10 günlük süresiz dönüşümlü açlık grevine başladık. Kürt halkına ve tüm demokrasi güçlerine bu talebi sahiplenerek demokrasi ve özgürlük mücadelesini yükseltmeye çağırıyoruz.” (Mezopotamya Ajansı)