Silopi’daki sokağa çıkma yasaklarında öldürülen 3 Kürt kadın siyasetçi anıldı

ŞIRNAK- Silopi’de sokağa çıkma yasakları döneminde öldürülen 3 Kürt kadın siyasetçi düzenlenen etkinliklerle anıldı. Silopi’deki anmada konuşan Sêvê Demir’in annesi Sakine Demir, “Bu mücadeleyi bırakmayacağız ve kaybettiklerimizi unutmayacağız” dedi. 

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 5 Ocak 2015’te devam eden sokağa çıkma yasakları döneminde öldürülen Kürt kadın siyasetçiler Sêvê Demir, Fatma Uyar ve Pakize Nayır için anma töreni düzenlendi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Silopi ilçe binasında gerçekleştirilen anmaya 3 Kürt kadının Silopi, Şırnak ve Manisa’da yaşayan aileleri, HDP milletvekilleri Nuran İmir, Muazzez Orhan ve Hasan Özgüneş ile beraber yüzü aşkın yurttaş katıldı. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşunun ardından üç Kürt kadın siyasetçiyi anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.  

‘UNUTMAYACAĞIZ’

Sinevizyon gösteriminin ardından HDP’li Muazzez Orhan, kadın siyasetçilerin öldürülen amacının Kürt halkının mücadelesini bastırmak olduğunu belirterek, benzer bir girişimin de 2013 yılında Paris’te yaşandığını hatırlattı. Orhan, öldürülen kadınları unutmayacaklarını belirterek,“Onların bıraktıkları mücadele bayrağını ileriye taşıyacağız” dedi. HDP’li Nuran İmir de katledilen kadınlar şahsında Kürt halkının özgürlük mücadelesine saldırı düzenlendiğini ifade etti. Devletin sokağa çıkma yasakları döneminde Kürtlerin talepleri olan özyönetime karşı başlattığı savaş ile soykırım politikası uygulamaya çalıştığını belirten İmir, “Yapılan tüm saldırılara rağmen bizler yine buradayız. Arkadaşlarımızın mücadelesini sürdürüyoruz. Sêvêlerin, Pakizelerin, Fatmaların bıraktıkları mirası kayyum siyasetine bırakmayacağız. 31 Mart’ta bu belediyeleri alarak onların mücadelesini daha da yükselteceğiz” dedi. 

ANNE DEMİR: ARTIK ZAMANI GELMİŞTİR

Ardından konuşan Sêvê Demir’in annesi Sakine Demir ise 3 kadın siyasetçi şahsında özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin tamamını saygıyla andı. Demir, “Biz her daim onların mücadelesinin takipçisi olacağız. Bir damla kanımız kalana kadar direneceğiz. Birlik bizlere başarı getirir” dedi. “Bugün Kürtlerin günüdür” diyen anne Demir, “Artık zamanı gelmiştir. Biz bugün halkımızı, vatanımızı özgürleştirmeli, Önderliğimizi, tutsaklarımızı özgürleştirmeliyiz. Tüm bunları gerçekleştirinceye kadar mücadele etmeliyiz. Bugün Leyla Güven arkadaşın başlatmış olduğu mücadeleyi Kürdistan ve dünyanın dört bir yanına yaymalıyız. Biz direneceğiz. Sadece Kürtler değil, Araplarla, Asurilerle, Süryanilerle, Türklerle beraber mücadele etmeliyiz. Hepimize birlik lazım. Bugün Rojava tehdit altında. Biz her yerde birlik olmalıyız. Bu mücadeleyi ve kaybettiklerimizi unutmayacağız, bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.  Ardından konuşan Behiye Nayır ve Hatice Uyar da anmaya katılanlara teşekkür etti.  Anma “Şehid na mirin” sloganları ve alkışlar eşliğinde sona erdi. (Mezopotamya Ajansı)