'Sosyal Hizmetler Müdürü yakınlarını usulsüzce işe aldı' iddiası | JIYAN HABER

JIYAN HABER

‘Sosyal Hizmetler Müdürü yakınlarını usulsüzce işe aldı’ iddiası

‘Sosyal Hizmetler Müdürü yakınlarını usulsüzce işe aldı’ iddiası
259 views
17 Ağustos 2020 - 15:14

Batman Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ümit Çiçek’in, kuruma müdürü olarak atandıktan sonra akrabası olan 3 kişiyi usulsüz ve şaibeli bir şekilde işe alındığı iddia edildi. 

SES Batman Şubesi tarafından yapılan açıklamada, Batman Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde olan, Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi için, Çiçek’in hiçbir duyuru ve ilana çıkmadan, gerekli işe alım süreçlerini işletmeden, 18 yaşındaki öz yeğenini hemşire olarak işe alındığı iddia edildi.

Açıklamada, Çiçek’in iki yakınının dahausulsüz işe alındığı belirtilerek şöyle denildi:

‘BACANAĞINI İŞE ALMAK İÇİN BİR İŞÇİ USULSÜZCE İŞTEN ÇIKARILDI’

 “Yine kendi müdürlük bünyesinde olan Sosyal Hizmet Merkezine B Blok Birimine amcasının oğlunu tercüman olarak işe almıştır. İşe alım süreci şaibeli olup hiçbir hukuksal süreç işletilmemiştir. Ayrıca işe alım unvanına uygun bir eğitimi ve liyakati olmayıp herhangi bir tercümanlık görevi yapmamaktadır. Yine müdürlüğüne bağlı Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezine kendi bacanağını “4d sürekli işçi” kapsamında temizlik personeli olarak işe almıştır. İşe alım sürecinde kurumda boş kadro bulunmadığından çalışan başka bir işçi usulsüz bir şekilde işten çıkartılarak yerine bacanağı işe almış, daha sonra işten çıkarılan kişi farklı bir yöntemle işe tekrar alınmıştır” denildi. 
 
BATMAN VALİLİĞİNE ÇAĞRI YAPILDI

İşe alımlarla ilgili Batman Valiliği’ne çağrı yapılırken, Çiçek’in göreve başladığı günden bu yana kendi yakın akrabalarını usulsüz bir şekilde işe alıp müdürlüğü “aile şirketi” olarak yönettiği kaydedildi.

SES, “Yaşanan usulsüzlüklerle ilgili, Ümit Çiçek’in yapmış olduğu bu keyfi ve usulsüz işe alımlarına yönelik Genel Merkezimiz kanalıyla Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına soruşturma talebinde bulunduğumuzu ve konunun soruşturulması talebinde bulunduğumuzu belirtmek isteriz. SES Batman Şubesi olarak; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ve Batman Valiliğinin konuyu ivedilikle soruşturmasını istiyoruz” ifadelerini kullandığı açıklamanın devamında, sendika olarak keyfiyetçi ve yakışıksız uygulamalara sessiz kalmayacaklarını, konunun adli ve idari takipçisi olacaklarını belirtti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.