Soylu'nun talimatı: İstanbul'a 'Takviye Kuvvet Birimi' kurulacak | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Soylu’nun talimatı: İstanbul’a ‘Takviye Kuvvet Birimi’ kurulacak

Soylu’nun talimatı: İstanbul’a ‘Takviye Kuvvet Birimi’ kurulacak
181 views
24 Ağustos 2020 - 14:24

Ankara’da 2018 Genel seçimler öncesinde Emniyet Genel Müdürlüğü merkez teşkkilatı bünyesinde kurulan Takviye Hazır Kuvvet Polis Birimi İstanbul’da da kurulacak

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), halen sadece Ankara’da konuşlu bulunan Takviye Birlik Müdürlüğü’nün, İstanbul’da da kurulması kararı alındı. Bu amaçla hazırlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

İstanbul için ilk aşamada 500 kişilik yeni polis birimi oluşturulacak. İhtiyaca göre sayı yükseltilecek.

T24’ün haberine göre, EGM bünyesindeki Güvenlik Dairesi Başkanlığı’nca ilk defa Ankara Gölbaşı’nda kurulan Takviye Hazır Kuvvet Birimi, daha sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde oluşturuldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı sonrasında aynı birimin İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde de kurulması için çalışma başlatıldı.

Birimin kurulmasıyla ilgili alt yapı çalışmasının tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasını taşıyan kararnameyle birimin İstanbul’da kurulması resmiyet kazandı.

2018’deki genel seçimler öncesinde Emniyet Genel Müdürlüğü merkez teşkilatı bünyesinde kurulan Takviye Hazır Kuvvet Polis Birimi, öncelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere devlet büyüklerinin ülke genelinde yapacağı temaslarda görev alıyor. Ankara’da merkez ve Ankara Emniyeti olmak üzere iki ayrı grupta yaklaşık 600 personelden oluşan Takviye Hazır Kuvvet Polis Birimi’nde görevli polisler, teşkilat içinden özel olarak seçilip yetiştiriliyor.

Silah kullanmanın yanı sıra, afet ve acil yardım ile müdahale ve hava araçlarıyla müdahale eğitimleri de alan Takviye Hazır Kuvvet Polisleri, seçim güvenliği çalışmaları çerçevesinde il emniyet müdürlüklerinin talepleri doğrultusunda Ankara’dan kiralanan özel uçaklarla sevk ediliyorlar. Uzun yıllardır emniyet teşkilatında faaliyet yürüten Çevik Kuvvet Şubeleri’nden bağımsız olarak görev yapan Takviye Hazır Kuvvet Polisleri, bundan sonra İstanbul’da da kurulu olarak hizmet verecek.

İstanbul ve çevresindeki kentlerin yanı sıra ihtiyaç halinde farklı bölgelerdeki kentler de gönderilecek olan polisler, aynı zamanda gerektiği hallerde İstanbul’un güvenliğinin sağlanmasına katkı verecek. Geçtiğimiz günlerde ibadete açılan Ayasofya Camii’nin çevre güvenliğinin sağlanmasında Ankara’dan gönderilen Takviye Hazır Kuvvet Polisleri görev yaptı.

CHP, Soylu’ya ‘Takviye Kuvvet’i sordu: Amacı ne, ‘takip yetkisi’ doğru mu?

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya İstanbul’da kurulan Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü’nün amacını sordu.

Tanrıkulu’nun Meclis Başkanlığı’na sunduğu önergede şu sorular yer aldı:

  • İstanbul İlinde EGM’nin doğrudan merkeze bağlı taşra teşkilatı olarak Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü kurulması ihtiyacı hangi önlem hazırlıkları kapsamında hasıl olmuştur?
  • Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü’nün kuruluş amacı nedir? Çevik kuvvetin kuruluş amacı ve çalışma alanından hangi yönler ile ayrılmaktadır?
    Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü’ne bağlı toplam kaç polis görevlendirilmiştir? İllere göre dağılımı nasıldır?
  • Görevlendirilecek olan personeller hangi uzmanlık alanlarından seçilmiştir ya da seçilecektir?
  • Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü tarafından cumhurbaşkanı ve devlet büyüklerinin programları başta olmak üzere mitingler ve ihtiyaç duyulması halinde spor müsabakalarında görevlendirilme yapacağı iddiası doğru mudur?
  • Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü’nün AKP hükümetine muhalif görüşte olan vatandaşları ve siyasetçileri takip edebilme yetkisinin bulunduğu iddiaları doğru mudur?
  • Anılan tüm iddialar ile ilgili kamuoyuna açıklama yapılacak mıdır?

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.