DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve HDP milletvekilleri, Cizre Emniyet Müdürlüğü’nde DBP çalışanı Azat Polat’a elektrikli işkence yapılıp yapılmadığını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Hişyar Özsoy, Semra Güzel, İmam Taşçıer, Dersim Dağ, Remziye Tosun ve Nuran İmir, DBP çalışanı Azat Polat’ın gözaltında işkence gördüğüne dair iddiaya ilişkin Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle ayrı ayrı sunulan önergede, DBP çalışanı olan Azat Polat’ın, Şırnak’ın Cizre ilçesinden Silopi ilçesine seyahat ettiği 18 Mart tarihinde hakkında “yakalama kararı” olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı hatırlatılarak, Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğünü belirten Polat’ın burada kolluk güçlerine telefon şifresini söylemediği için sözlü ve fiziki şiddete maruz kaldığını iddia ettiği kaydedildi.

Önergede, “Polat, telefon şifresini kolluk güçlerine söylemediği için çıplak bir şekilde elektrikli işkence dahil olmak üzere 2 saate yakın işkenceye maruz kaldığını ve kolluk güçleri tarafından çıplak fotoğraflarının çekilerek internette yayınlamakla tehdit edildiğini iddia etmektedir. Azat Polat, gözaltında kaldığı 3 gün boyunca kontrole götürüldüğü doktor tarafından kendisine darp verilmediğini; savcılığa çıkarılacağı 4’üncü gün götürüldüğü hastanede kendisinin zorlamasıyla darp raporu alabildiğini ancak savcılığın bu darp raporunu esas almadığını iddia etmektedir. Şahsa yapılan işkencenin doktor raporuyla kanıtlanması ve buna rağmen savcılığın bu raporu esas almayıp kolluk güçlerini korumaya çalışması kabul edilebilir bir durum değildir” denildi.

BAKANA SORULAR

Önergede, Bakan Soylu’ya şu sorular yöneltildi:

“* Cizre Emniyet Müdürlüğü’nde elektrikli işkence yapıldığı doğru mudur? Doğru ise, bakanlığınızın emniyet müdürlüğü ile ilgili başlattığı bir soruşturma bulunmakta mıdır?

  • Azat Polat’a Cizre Emniyet Müdürlüğü’nde sözlü ve fiziki işkence yapıldığı doğru mudur? Doğru ise bu şahısa işkence yapan kolluk güçleri hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?
  • İşkenceye maruz kalan Azat Polat’a 3 gün boyunca götürüldüğü hastanede neden darp raporu verilmemiştir? Bu şahsa ısrarla darp raporu vermeyen doktor hakkında başlatılan bir soruşturma bulunmakta mıdır?
  • Azat Polat’a Cizre Emniyet Müdürlüğü’nde kolluk tarafından çıplak bir şekilde işkence yapıldığı, fotoğraflarının çekildiği ve bu çekilen fotoğrafları internette yayınlamakla tehdit edildiği doğru mudur?
  • Kolluk güçleri hangi yetki ve güce dayanarak emniyet müdürlüğünde yurttaşlara alenen işkence yapmaktadır? Bakanlığınızın, özellikle son yıllarda artarak devam eden işkence uygulamaları ile ilgili yürüttüğü bir çalışma bulunmakta mıdır?”