Şule Çet’i öldürenlere avukatlık yapan Levent Ekmen JİTEMCİ’lerin de avukatlığını yapmış! « Jiyan Haber

SON DAKİKA

Jiyan Haber

Şule Çet’i öldürenlere avukatlık yapan Levent Ekmen JİTEMCİ’lerin de avukatlığını yapmış!

Şule Çet’i öldürenlere avukatlık yapan Levent Ekmen JİTEMCİ’lerin de avukatlığını yapmış!
Bu haber 06 Şubat 2019 - 20:31 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.

İzel Sezer – Nazlı Eda Piyade/İleri Haber

Şule Çet davasında tavrı ve cinsiyetçi söylemleriyle tepki toplayan sanık avukatlarından Levent Ekmen’in Abdullah Çatlı’yla ve Bahçelievler Katliamı sanıklarıyla aynı silahlı örgüte üye olan JİTEM’ci Ercan Ersoy’un da avukatlığını yaptığı ortaya çıktı. Görev ve yetkilerini kötüye kullanmaktan ceza alan Ersoy, birçok faili meçhul cinayetin soruşturulduğu davada hala yargılanıyor.

Ankara’da cinsel saldırıya maruz bırakıldıktan sonra katledilen üniversite öğrencisi Şule Çet davasının bugün görülen duruşmasında, katil zanlısı Çağatay Aksu’nun gülerek ve cinsiyetçi söylemlerle Çet’i suçlayıp savunma yapan avukatı Levent Ekmen’in en az 4 kişinin katil zanlısı olduğu eski JİTEM’ci Ercan Ersoy’un da avukatlığını yaptığı ortaya çıktı.

7 TİP’li öğrencinin katliam sanığı olan Haluk Kırcı’yla aynı silahlı örgüte üye olan eski JİTEM’ci Ercan Ersoy’un Abdülmecit Baskın, Yusuf Ekinci, Namık Erdoğan ve Faik Candan’ın katil zanlısı olarak yargılandığı davanın hala devam ettiği de belirlendi.

‘GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANMAK’ SUÇLAMASIYLA 4 YIL CEZA ALDI

Öte yandan, Abdullah Çatlı, Haluk Kırcı gibi daha birçok isimle birlikte yargılanmış olan Ersoy, görev ve yetkilerini kötüye kullanma suçuyla 4 yıl ceza aldı. Söz konusu tarihlerde Emniyet’te görevli olan Ersoy’un, 7 TİP’li öğrencinin katili Kırcı’nın da üyesi olduğu örgütün “halk arasında korku, endişe ve panik yaratacak şekilde, ammenin selameti aleyhine, kasten adam öldürme, adam kaldırma, yağma cürümlerini işlemek üzere silahlı teşekkül oluşturdukları, teşekkül mensuplarının dağlarda, kırlarda, genel yollarda, meskûn yerlerde silahlı olarak dolaştıkları sabit olduğundan, eylemlerine uyan TCK.’nun 313/2-3. Maddesi gereğince 4 yıl ağır hapis cezası” ile ayrı ayrı cezalandırıldıkları görüldü.

ABDÜLMECİT BASKIN’IN KATİL ZANLISI

Ersoy’un yargılandığı bir diğer dava ise, Mehmet Ağar’ın Emniyet Müdürü olduğu dönemde Ankara’nın Altındağ ilçesinin nüfus müdürü olan Abdülmecit Baskın’ın öldürülmesine ilişkin. Ağar’ın talimatıyla kurulan 60 kişilik ekipte yer alan Ersoy, bu ekibin Ankara’daki faili meçhul cinayetlerin sanığı olarak yargılandıkları davada yer alan isimlerden.

PERVİN BULDAN’IN EŞİ SAVAŞ BULDAN’IN CİNAYETİ DE DOSYADA

1994-1995 yıllarında Ankara’da gerçekleşen faili meçhul ve kayıplarda adı geçen Ersoy’un, dava dosyasından bir bölüm şu şekilde:

“Altındağ İlçe Nüfus Müdürü Mecit BASKIN ; Avukat Yusuf ZİYA EKİNCİ, Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Namık ERDOĞAN ve Avukat Faik CANDAN’ın öldürülmesi eylemleri ile , aynı dönemlerde İstanbul;Hendek ve Bolu-Yığılca’da gerçekleştirilen Behçet CANTÜRK, Recep KUZUCU, Savaş BULDAN, Hacı KARAY, Adnan YILDIRIM, Lazem ESMAELİ ve Asger SİMİTKO isimli şahısların öldürülmesi, 1995 yılından beri kayıp olan Tarık Ümit ile ilgili kısmi ikrara dayalı isnatlar ve anlatımlarda bulunduğu anlaşılmış ve aralarında fiili ve hukuki irtibat bulunan soruşturma evrakları bilahare Ankara TMK 10 madde ile yetkili ve görevli Cumhuriyet Başsavcıvekilliğinin 2011/129 soruşturma sayılı dosyası kapsamında birleştirildi.”

YUSUF EKİNCİ VE NAMIK ERDOĞAN CİNAYETİNDEN DE CEZA ALDI

Ersoy,  bir dönem Türkiye İşçi Partisi (TİP) Gençlik Kolları’nda görev alan, daha sonra ise Sosyal Demokrat Halkçı Parti’de çalışma yürüten Avukat Yusuf Ekinci ile Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı olduğu dönemde Susurluk olayında ismi geçen bazı şahısların Sağlık Bakanlığı’nda yaptığı icraatları araştırırken kaçırılarak katledilen Namık Erdoğan’ın öldürüldüğü davadan, 765 sayılı TCK’nın 64/1 ,313/5 maddeleri yollaması ile 765 sayılı TCK’nın 450/4-5 maddeleri uyarınca ceza aldı.

DAVANIN GEÇMİŞİ

1993-96 yılları arasında Ankara’da Altındağ Nüfus Müdürü Abdülmecit Baskın’ın da bulunduğu zorla kaybedilen veya yasadışı keyfi infaz edilen 19 kişiye ilişkin ilk soruşturma 2011 yılında başlatıldı. 20 Eylül 2013’te zamanaşımı riskinden dolayı Abdülmecit Baskın cinayetiyle ilgili iddianame düzenlenirken, 19 Aralık 2013’te düzenlenen yeni iddianameyle Namık Erdoğan, Metin Vural, Recep Kuzucu, Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Haci Karay, Adnan Yıldırım, İsmail Karaalioğlu, Yusuf Ekinci, Ömer Lutfi Topal, Hikmet Babataş, Medet Serhat, Feyzi Aslan, Lazem Esmaeılı, Asker Smıtko, Tarık Ümit, Salih Aslan ve Faik Candan cinayetleri de yargılamaya dahil edildi.

‘Ankara JİTEM Davası’ olarak bilinen davanın 19’uncu duruşması 5 Nisan 2019’da Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA